Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Kampüsü, Rektörlük Binası önünden Kongre Merkezi istikametinde, Yunus Emre Sevgi Meydanı'na bakış

HABERLER

ÜNİVERSİTEMİZ İLE KAFKAS ÜNİVERSİTESİ ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI ÜNİVERSİTEMİZ ÖZEL GEREKSİNİMLİ ÖĞRENCİLERİNDEN OLUŞAN 'BİZİM ORKESTRA' İLK KONSERİNDE DİNLEYİCİLERLE BULUŞTU ÜNİVERSİTEMİZ ARŞ. GÖR. TOLGAHAN TİKTAŞ 2023 RAST MÜZİK ÖDÜLLERİ 'TÜRK HALK MÜZİĞİ - MIZRAPLI ÇALGILAR' KATEGORİSİNDE 'BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ' NE LAYIK GÖRÜLDÜ ÜNİVERSİTEMİZ ÖĞRENCİLERİNİN İLK ÜÇ İSİMLİ YAĞLIBOYA SERGİSİ REKTÖRÜMÜZ PROF. DR. ERHAN ÖZDEN’İN KATILIMIYLA SANATSEVERLE BULUŞTU KALBİMLE OKUYORUM ARMAĞAN EDİYORUM SESLİ KİTAP ARMAĞAN ŞÖLENİNDE ÜNİVERSİTEMİZ ÖĞRENCİLERİ VE PERSONELİ SAHNE ALDI ÜNİVERSİTEMİZ MÜZİK VE GÜZEL SANATLAR EĞİTİM FAKÜLTESİ GÖRSEL SANATLAR EĞİTİMİ BÖLÜMÜ MİHRİ MÜŞFİK SANAT GALERİSİ AÇILIŞI KAPSAMINDA BİR DİZİ ETKİNLİK GERÇEKLEŞTİRDİ ÜNİVERSİTEMİZDE YENİ YIL COŞKUSU! BRITISH COUNCIL TÜRKİYE YETKİLİLERİ YARATICI İŞ BİRLİĞİ PROJESİ KAPSAMINDA REKTÖRÜMÜZÜ ZİYARET ETTİ ÜAK YÖNETİM KURULU TOPLANTISI ÜNİVERSİTEMİZ EV SAHİPLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİ ÜNİVERSİTEMİZDE GÜNÜMÜZ KITA AVRUPASINDA ETNOMÜZİKOLOJİ: ALAN, YÖNTEM VE TEORİK YAKLAŞIMLAR İSİMLİ SÖYLEŞİ GERÇEKLEŞTİ BU YIL İLKİ DÜZENLENEN ULUSLARARASI ANKARA GİTAR FESTİVALİ MUSİKİ MUALLİM MEKTEBİ’NDE GERÇEKLEŞTİ ÜNİVERSİTEMİZ ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ. SEVİNÇ KÖSEOĞLU ULUBATLI’NIN SERAMİK ÇALIŞMASI ULUSLARARASI SANAT BİENALİNDE EN İYİ ESERLER KATEGORİSİNE SEÇİLDİ HZ. MEVLANA’NIN 749. VUSLAT YILDÖNÜMÜ VESİLESİ İLE ŞEB-İ ARUS PROGRAMI GERÇEKLEŞTİ PROF. STEFAN FRİCKE ÜNİVERSİTEMİZDE “THEODOR W. ADORNO’NUN MÜZİĞİ ÜZERİNE” BAŞLIKLI KONFERANS VERDİ ÜNİVERSİTEMİZDEN GÖRME ENGELLİ KONSERVATUVAR ÖĞRENCİLERİNE BRAİLLE NOTA OKURYAZARLIĞI EĞİTİMİ ÜNİVERSİTEMİZ ENGELSİZ MÜZİK KÜTÜPHANESİNİN 1. YILINDA İŞİTME ENGELLİLİK VE İŞARET DİLİ İSİMLİ SÖYLEŞİ GERÇEKLEŞTİ
Haberlerin Tümü

DUYURULAR

2023 YILI AKADEMİK TEŞVİK ÖDENEĞİ BAŞVURULARI DEĞERLENDİRME SONUÇLARI 30/12/2022 TARİHLİ REKTÖRLÜK (BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI - DIŞ İLİŞKİLER KOORDİNATÖRLÜĞÜ) ÖĞRETİM GÖREVLİSİ ALIM İLANLARI ÖN DEĞERLENDİRME SONUÇLARI MÜZİK VE GÜZEL SANATLAR EĞİTİM FAKÜLTESİ 31/12/2022 TARİHLİ ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ ALIM İLANI ÖN DEĞERLENDİRME SONUÇLARI İCRA SANATLARI FAKÜLTESİ 30.12.2022 TARİHLİ ÖĞRETİM GÖREVLİSİ VE ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ ALIM İLANI ÖN DEĞERLENDİRME SONUÇLARI MÜZİK BİLİMLERİ VE TEKNOLOJİLERİ FAKÜLTESİ 30/12/2022 TARİHLİ ÖĞRETİM GÖREVLİSİ ALIM İLANI ÖN DEĞERLENDİRME SONUÇLARI ANKARA MÜZİK VE GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ 4/B (SÖZLEŞMELİ PERSONEL) İLANI YERLEŞTİRME SONUÇLARI GİTAR TOPLULUĞU TOPLANTISI 13/01/2023 DÜZELTME İLANI (30.12.2022 TARİHLİ ÖĞRETİM ÜYESİ ALIM İLANI) ÖĞLEN YEMEĞİNDEN FAYDALANACAK OLAN ÖĞRENCİ, AKADEMİK, İDARİ, SÖZLEŞMELİ PERSONEL VE MİSAFİRLERİMİZDEN ALINACAK YEMEK BEDELLERİ 31/12/2022 TARİHLİ ÖĞRETİM ELEMANI ALIM İLANI 31/12/2022 TARİHLİ ÖĞRETİM ÜYESİ ALIM İLANI 30/12/2022 TARİHLİ ÖĞRETİM ÜYESİ VE ÖĞRETİM GÖREVLİSİ ALIM İLANLARI İCRA SANATLARI FAKÜLTESİ 23.11.2022 TARİHLİ ÖĞRETİM GÖREVLİSİ ALIM İLANI NİHAİ SONUÇ AÇIKLAMA MÜZİK VE GÜZEL SANATLAR EĞİTİM FAKÜLTESİ 23.11.2022 TARİHLİ ÖĞRETİM GÖREVLİSİ ALIM İLANI NİHAİ SONUÇ AÇIKLAMA 27/12/2022 TARİHLİ SÖZLEŞMELİ PERSONEL ALIM İLANI ÜNİVERSİTEMİZ ÖĞRETİM ELEMANLARININ 2022 YILI İÇERİSİNDE GERÇEKLEŞTİRDİKLERİ FAALİYETLERİNE YÖNELİK AKADEMİK TEŞVİK ÖDENEĞİ BAŞVURU SÜRECİ 1. ANKARA ULUSLARARASI GİTAR FESTİVALİ KAPSAMINDA YAPILAN GİTAR YARIŞMASI SONUÇLARI AÇIKLANDI
Duyuruların Tümü

ENGELSİZ ANKARA MGÜ ÖĞRENCİ BİRİMİ

Hakkımızda

Ankara MGÜ Engelli Öğrenci Birimi Koordinatörlüğü, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Senatosunun kararı ile 2020 yılında kurularak üniversitemizde öğrenim gören özel gereksinimli öğrencilerin öğrenim hayatlarını kolaylaştırmak için gerekli tedbirleri almak ve bu yönde çalışmalar yapmak üzere kurulmuştur.

Amaçlarımız

Özel gereksinim durumunu Ankara MGÜ Engelli Öğrenci Birimi Koordinatörlüğü’ne bildiren öğrencilere istekleri doğrultusunda;

Üniversitedeki olanaklara ve hizmetlere eşit erişim sağlayabilmeleri için; çeşitli alanlardaki ihtiyaçlarını ve karşılaştıkları güçlükleri belirliyor, belirlenen ihtiyaçların karşılanmasına ve güçlüklerin ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalar planlıyoruz.

Akademik süreci en ideal şekilde yürütebilmeleri için destekleyici ve iyi kaynaklarla donatılmış bir öğrenme ortamı sağlayarak kısıtlamaları kaldırmayı, böylelikle öğrencilerin bağımsızlıklarını geliştirmelerine yardımcı olmayı amaçlıyoruz.

Bunların yanı sıra üniversite çalışanlarının ve öğrencilerinin özel gereksinim duyan bireyler ile ilgili farkındalık ve bilinç düzeyini arttırmak üzere hizmetler geliştiriyor ve bu hizmetleri değerlendiriyoruz.

Akademik Uyarlama Mektubu:

Akademik alanda (dersler, sınavlar, ödevler) uyarlamaya ihtiyaç duyan öğrenciler için, Engelsiz Öğrenci Birimi tarafından hazırlanan, öğrencinin engel durumuna ve bireysel özelliklerine göre derslerde, sınavlarda ve ödevlerde ihtiyaç duyduğu uyarlamaları içeren mektuptur.

Engel durumunu belgelendirebilen her öğrenci, her akademik dönemin ilk iki haftasında, Akademik Uyarlama Mektubu almak için Engelsiz Öğrenci Birimi'ne başvurabilir.

Engelsiz Öğrenci Birimi elemanları öğrencinin engel durumuna ilişkin belgesini inceler. Öğrencinin bahsi geçen hizmeti almak için uygun olduğu belirlenmişse, öğrenci ile akademik bir görüşme gerçekleştirilir. Bu görüşme aşağıdaki sorular üzerinden yürütülmektedir:

Hangi akademik koşullar için uyarlamalara ihtiyaç duyulmaktadır?

Ne tür uyarlamalar sağlanacaktır?

Bu uyarlamalar niçin sağlanacaktır?

Uyarlamalar ne zaman sağlanacaktır?

Uyarlamalar nasıl sağlanacaktır?

Uyarlamaların sağlanmasından kim sorumlu olacaktır?Öğrenci ile yapılan görüşme sonucunda, Engelsiz Öğrenci Birimi, kabul edilen uyarlamaları kapsayan bir mektup hazırlar ve ilgili akademik personele ve bölüm başkanlıklarına gönderir.

Not Tutucu:

Engelinden ötürü derslerde not tutmakta güçlük çeken ya da not tutamayan öğrencilere, öğrenci asistanlığıyla not tutucu hizmeti verilmektedir. Öğrenciler kendi not tutucularını bulabildikleri gibi (örn: Aynı dersi alan veya daha önce almış olan bir tanıdıkları) Aksaray Üniversitesi Engelli Öğrenci Birimi de not tutucu olarak görevlendirilecek bir öğrenci asistanı bulmak için duyuru yapabilir. Öğrenci asistanının görevleri aşağıdaki gibidir:

Derse düzenli olarak devam etmek ve not tutmak.

Önceden kararlaştırılmış biçimde (el yazısı, basılı ya da elektronik ortamda) notları çoğaltmak.

Önceden kararlaştırılmış gün, saat, yer ve de biçimde notları ilgili öğrenciye ulaştırmak.

Not tutma hizmeti verilen öğrencinin mahremiyetine, kimlik ve engellilik bilgilerini kimseyle paylaşmayarak saygı duymak.

Herhangi bir aksaklık ya da sağlık sorunu nedeniyle katılamayacağı dersler için hizmet verdiği öğrenciyi ve Birimi bilgilendirmek.

Öğrencinin iletişim bilgilerinde bir değişiklik olduğunda hizmet verdiği öğrenciyi ve Birimi bilgilendirmek.

Ders Partnerliği:

Engelinden ötürü ders çalışmakta güçlük geçen öğrencilere, öğrenci asistanlığı yoluyla, ders partnerliği sağlanmaktadır. Öğrenciler kendi ders partnerlerini bulabileceği gibi Aksaray Üniversitesi Engelli Öğrenci Birimi de uygun kriterlere uygun bir öğrenci asistanı bulmak için duyuru yapabilir. Öğrenciler dönem boyunca isterlerse birden fazla ders partneriyle çalışabilirler. Çalışmanın zamanı, yeri ve yoğunluğuna öğrenci ve öğrenci asistanı birlikte karar vermektedir. Ders partnerinin sorumlulukları aşağıdaki gibidir:

İlgili öğrenci ile çalışmak üzere önceden kararlaştırılan gün, yer ve saatte buluşmak.

İlgili öğrenci ile çalışma yapılacak konu hakkında ön hazırlık yapmak ve öğrenciye konu ile ilgili güncel ve doğru bilgiyi sunmak.

Kararlaştırılmış çalışma süresine sadık kalmak.

Ders partneri hizmeti verilen öğrencinin mahremiyetine, kimlik ve engellilik bilgilerini kimseyle paylaşmayarak saygı duymak.

Herhangi bir aksaklık ya da sağlık sorunları nedeniyle yapılamayacak dersler için hizmet verilen öğrenciyi ve Birimi bilgilendirmek.

İlgili öğrenci ile yapılan çalışmanın gün ve saatlerini her hafta Birime bildirmek.

İletişim bilgilerinin değişmesi durumunda hizmet verilen öğrenciyi ve Birimi bilgilendirmek.

Engelli Öğrencisi Olan Bölümlere Danışmanlık Hizmeti:

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Engelli Öğrenci Birimi, engelli öğrencisi olan Bölümlere, gerektiği durumlarda, danışmanlık hizmeti verir; öğretim elemanlarını, öğrencinin ihtiyaç duyduğu ders ve sınav uyarlamaları ve gerekçeleri konusunda bilgilendirir.

Dr. Öğr. Üyesi Gülbahar URHAN | ENGELSİZ ANKARA MGÜ ÖĞRENCİ BİRİMİ KOORDİNATÖRÜ

Dr. Öğr. Üyesi Gülbahar URHAN

ENGELSİZ ANKARA MGÜ ÖĞRENCİ BİRİMİ KOORDİNATÖRÜ

Dr. Öğr. Üyesi Derya ÇAKICI ESER | ENGELSİZ ANKARA MGÜ ÖĞRENCİ BİRİMİ KOORDİNATÖR YARDIMCISI

Dr. Öğr. Üyesi Derya ÇAKICI ESER

ENGELSİZ ANKARA MGÜ ÖĞRENCİ BİRİMİ KOORDİNATÖR YARDIMCISI

Öğr. Gör. Ruveyda Sultan ÜNVER | FAKÜLTE, ENSTİTÜ VE MYO ENGELLİ ÖĞRENCİ TEMSİLCİSİ

Öğr. Gör. Ruveyda Sultan ÜNVER

FAKÜLTE, ENSTİTÜ VE MYO ENGELLİ ÖĞRENCİ TEMSİLCİSİ