ahter.destan@mgu.edu.tr
Dahili: 1826
Müzik ve Güzel Sanatlar Eğitim Fakültesi

Prof. Dr. Ahter DESTAN

Müzik Eğitimi Bölümü

Biyografi

Bulgaristan doğumlu Ahter Destan, müzik eğitimine 6 yaşında başladı. Varna Müzik Lisesi’ni “Gümüş Madalya”, Sofya Müzik Akademisi Orkestra ve Koro Şefliği Bölümü’nü ise “Altın Madalya” ile tamamladı.

1989 yılında Türkiye’ye göç etti ve Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda akademisyen olarak çalışmaya başladı.

2000 yılında Doktora derecesini, 2009 yılında Doçent unvanını aldı.

1993-2014 yılları arasında Kültür Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu’nu ve ardından Kültür Bakanlığı Çocuk ve Gençlik Korolarını yönetti. Şeflik görevinin yanısıra Ankara Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesi’nde ders verdi.

Ahter Destan, Ankapella, Ankapella Gençlik ve Serenas Korolarının kurucusu ve aynı zamanda şefidir. Yönettiği korolarla önemli uluslararası ödüllerin ve ‘En İyi Şef’ ödüllerinin sahibi oldu. Katıldığı yarışmalar arasında Avrupa Grand Prix (İtalya, İspanya, Macaristan, Bulgaristan, Fransa) ve Almanya (Marktoberdorf), Belçika (Neerpelt), Sırbistan (Nich), Türkiye (Antalya ve Çanakkale) öne çıkanlardır.

2006 yılında Choeurs Laureats Festivali’nde Fransa Grand Prix’sinde büyük ödül alan Ankapella Korosu’nun canlı konser kaydı Fransa Müzik Kurumu SECAM tarafından CD olarak yayınlandı. Ayrıca, İspanya (Barcelona) ve Almanya (Marktoberdorf) müzik festivallerinde de 4 CD gerçekleşti.

Fransa’daki Avrupa Grand Prix koro yarışmasında iki kez jüri olarak davet edilen Ahter Destan, Türkiye’de de bir çok ulusal ve uluslararası yarışma ve festivallerde değerlendirme kurulu üyesi olarak görev aldı.

Ahter Destan, bir çok ulusal beste yarışmalarının jüri kadrosunda bulundu; Akdeniz Ülkeleri Koro Seminerlerine (Barselona) iki defa Türkiye’yi temsilen katıldı; Fransa ve Sırbistan’da masterclass ve workshoplar yaptı.

2014 – 2021 yılları arasında, Antalya Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı Şan Bölüm Başkanlığı görevini yaptı ve kurumun Gençlik Korosunu yönetti.

2018 yılından itibaren, Koro Şefleri Mete Gökçe ve Nikolay Merdzhanov ile birlikte 100 Ses Ulusal Gençlik Korosu’nun şefleri ve eğitmenlerinden biridir.

Ayrıntılı akademik ve sanatsal çalışmalar için aşağıdaki linki tıklayınız:

Doç. Dr. Ahter DESTAN