Dr. Öğr. Üyesi Mehmet ŞİMŞEK
mehmetsimsek@mgu.edu.tr
Dahili: 1597
İcra Sanatları Fakültesi

Dr. Öğr. Üyesi Mehmet ŞİMŞEK

Çalgı Eğitimi Bölümü Başkan Yardımcısı
Çalgı Eğitimi Bölümü

Biyografi

Mehmet ŞİMŞEK, Burdur’da doğdu. İlköğreniminden sonra, özel yetenek sınavı ile kazandığı Antalya Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümü’nde ortaöğrenimini tamamladı. 2005 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Temel Bilimler Bölümü’ne girmeye hak kazanarak, 2011 yılında ‘‘Günümüz Müziğinde Kemanenin Kullanım Özellikleri’’ adlı bitirme tezi ile lisans öğrenimini tamamladı. 2011 yılında Haliç Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Müziği Yüksek Lisans Programı’nda başladığı öğrenimini, 2013 yılında ‘‘Teke Yöresi Burdur İli Mahalli Kemane İcracılarının Yöresel Çalım Teknikleri’’ konu başlıklı yüksek lisans tezi ile tamamladı. 2018 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müzik ve Sahne Sanatları Doktora Programı’na kabul edildi.

TRT İstanbul Radyosu ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Türk Halk Müziği Korosu’nda misafir kemane sanatçısı olarak görev yaptı. Görev sürecinde, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde Adana’da Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın düzenlediği, Kütahya Aizanoi Antik kentinde İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın düzenlediği ve Burdur Kibyra Antik kentinde İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın düzenlediği “Senfoniyle Türküler” adlı proje konserlerinde kemane sanatçısı olarak görev aldı.

2008-2016 yılları arasında; Macaristan’da gerçekleştirilen uluslararası “XII. Mohacs International Folk Dance Festival”, Polonya’ da gerçekleştirilen “International Folk Dance Warsfolk”, Çek Cumhuriyeti’nde gerçekleştirilen “Cerveny Kostelec International Folk Festival”, Macaristan’da gerçekleştirilen “Zemplen International Folk Dance Festival”, Güney Kore’de gerçekleştirilen “Cheonan International Folk Dance Festival”, Çek Cumhuriyeti’nde gerçekleştirilen “Mezinarodni Folklorni Festival Pisek”, İspanya’nın Badajoz, Teruel ve Asturias kentlerinde gerçekleştirilen “XXXIV. Festival Folklorico International de Extremadura”, Macaristan’ın Rackeve kentinde gerçekleştirilen “Summerfest Internationale Folklor Festival”, Polonya’da gerçekleştirilen “46. Miedzynarodowy Festiwwal Ziem Görskich Zakopanem” ve Belçika’da gerçekleştirilen “CIOFF International Folklorefestival of Westerlo” gibi müzik/halk dansları festivallerinde, İTÜ Halk Bilimi ve Sanatları Kulübü Halk Dansları Topluluğu ve Türk Folklor Kurumu Halk Dansları Topluluğu’nun müzik yönetmenliğini yaptı.

2016-2017 yıllarında Belçika’nın Gent şehrinde düzenlenen ‘‘Uluslararası Bağlama Festivali’’ ve ‘‘İTÜ Bağlama Günleri’’ gibi önemli sanat etkinliklerinde kemane icracısı olarak performans sergiledi. 2017 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi TMD Konservatuarı Müdürlüğü’nün Kazakistan ‘‘Sazgen Sazy’’ orkestrası ile düzenlemiş olduğu “Tangodan Türküye, Operadan, Küy’e” adlı proje konserinde İTÜ TMD Konservatuarı orkestrasında kemane icracısı olarak görev aldı.

2019 yılında İbn Haldun Üniversitesi ‘‘Grad Students Meetings’’ etkinliği ‘‘Acoustics’’ serisinde Kemane konseri ve workshop gerçekleştirdi.

2019 yılında Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin katkılarıyla gerçekleşen ‘‘Neşet Ertaş’ı Anma ve Kültür Sanat Etkinliği’’ konserinde kemane icracısı olarak görev aldı.

Halen sanatsal faaliyetlerini yürütmekte, birçok sanatçıya yurtiçi-yurtdışı sahne ve stüdyo çalışmalarında eşlik etmekte, TRT Müzik kanalı kültür ve sanat programlarında, radyo bantlarında, dizi ve film müziklerinde, çeşitli proje konserlerinde kemane icracısı olarak yer almaktadır.

Mehmet ŞİMŞEK, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi İcra Sanatları Fakültesi Çalgı Eğitimi Bölümü’nde Doktor Öğretim Üyesi olarak görev yapmakta, sanatsal ve bilimsel çalışmalarını sürdürmektedir.