birsenerdinc@mgu.edu.tr
Dahili: 1585
İcra Sanatları Fakültesi

Öğr. Gör. Birsen OĞUZ ERDİNÇ

Âşıklık Geleneği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı
Ses Eğitimi Bölümü

Biyografi

1982 yılında Manisa’da doğdu. İlk müzik eğitimini babası Ozan İsa Oğuz’dan aldı ve 5 yaşında bağlama çalmaya başladı. Yine babasıyla birlikte Konya, Ankara, İstanbul, İzmir, Eskişehir, Malatya, Adana, Mersin, Anamur, Silifke kültür sanat şölenlerine halk ozanı olarak katıldı ve TRT’de yayınlanan müzik programlarında yer aldı.

İlk ve orta öğrenimini memleketi Karaman’da tamamladıktan sonra 1999 yılında Gazi Üniversitesi Müzik Öğretmenliği bölümüne girdi ve 2003 yılında Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı birincisi olarak mezun oldu. Lisans eğitimi ile birlikte Gazi Üniversitesi THM Korosu ve TRT THM Gençlik Korosu’nda, TRT Yurttan Sesler Şefi Abdullah Sözen ve Bircan Pullukçuoğlu ile şan ve repertuvar çalışarak konserler verdi.

2003 yılında Millî Eğitim Bakanlığında müzik öğretmenliğine başlayarak sırasıyla, Adana Cumhuriyet İlköğretim Okulu, Kütahya Adnan Menderes İlköğretim Okulu, Kütahya Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi, Erzurum Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi ve son olarak Ankara Güzel Sanatlar Lisesi’nde görev yaptı.

2008 Yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı’nda yüksek lisans yaptı.

2011-2014 yılları arasında Hollanda’da bulunduğu süre boyunca Utrecht Halk Üniversitesi’nde İngilizce dersleri aldı. “Türkiye’den Avrupa’ya Göçün Ellinci Yılı” anısına hazırlanan Türk Halk Müziği albümünü Almanya’da seslendirdi.

2014 yılında Türkiye’ye döndükten sonra HAMOY THM koro şefi Abdullah Gündüz ve THM Usta Sanatçısı İhsan Öztürk ile repertuvar çalışmalarına devam etti.

2019 yılında Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Halk Müziği Ses Eğitimi Yüksek Lisans programına başladı.

2020 yılında başladığı Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, İcra Sanatları Fakültesi, Türk Halk Müziği Ses Eğitimi, Sanatta Yeterlilik Programı’nda eğitimine devam etmektedir.

Halen Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, İcra Sanatları Fakültesi, Ses Eğitimi, Geleneksel Müzikler Ana Sanat Dalı öğretim görevlisi olarak görev yapmaktadır.

Birsen Oğuz Erdinç, evli ve bir çocuk annesidir.