mehmetucer@mgu.edu.tr
Dahili: 1737
İcra Sanatları Fakültesi

Öğr. Gör. Mehmet ÜÇER

Ses Eğitimi Bölümü

Biyografi

1958 Elazığ doğumlu olan Üçer, çocukluk yıllarından başlayarak, geneneksel Anadolu müziği ile ilgilenmeye başladı. Önceleri yetiştiği yörenin yerel müzik gelenekleri ve repertuarı üzerinde vokal alanda yapmış olduğu çalışmalarını, daha sonra bağlama icracılığı üzerinde yoğunlaştırmıştır.

Halk müziğine çeşitli derneklerde amatör olarak çalıştığı sırada tanıştığı Halk Müziği uzmanı Çoşkun Güla’ dan bağlama ve nazariyat dersleri aldı.Uzun yıllar Coşkun Müzik Eğitim ve Öğretim Merkezinde bağlama eğiticiliği yaptı.Çalışmaları sonucunda hocası Coşkun Güla yönetiminde Bircan Pullukçuoğlu,Sümer Ezgü ve Okan Murat Öztürk ile“ Bağlamada tezene tavırları” adlı albümü gerçekleştirdi.

1988 yılında TRT Ankara radyosunun açmış olduğu sınavla Yurttan sesler topluluğuna yetişmiş bağlama sanatçısı olarak girdi.Aynı kurumda Bağlama icracılığı yanında TRT Gençlik korosu bağlama eğiticiliği, Gazi üniversitesi,Hacettepe Üniversitesi,Karayolları,İller Bankası,Vakıfbank,Ziraat bankası,TAİ,Milli Savunma Bakanlığı gibi çeşitli resmi kurumlarda eğitim ve koro çalışmalarını yürüttü.TRT kurumu adına yurt içi ve yurt dışıda çeşitli etkinliklerde yer almış olan Üçer, başta Almanya olmak üzere ABD, Hollanda, İsviçre, Polanya, Romanya,Bulgaristan,Macaristan,Kazakistan, KKTC ve Suriye gibi ülkelerde konserler vermiştir.

Üçer,yerel müzik gelenekleriyle ilgilendiği yıllar boyunca zengin bir arşiv oluşturmuştır. Koleksiyonunda yer alan farklı yerel müzisyenlerin icralarından büyük çapta etkilenerek, Özellikle Doğu Anadolu uzun hava uslupları ve icra teknikleri üzerinde önemli çalışmalar yaptı. Harput müziği konusunda,uzman nitelikler taşıyan Üçer,geliştirdiği kendine özgü tekniğiyle bu yöre müziklerinin bağlama icrasında,ayrıcalıklı bir stil sahibidir.

Uzun yıllar üzerinde çalışıp geliştirdiği ,Halk müziğinde Koral ve yerel ses kullanma tekniği metodunu,Gazi Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarı,Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Devlet Türk Dini Musikisi Konservatuarında ders olarak okutmaktadır. Bu esnada açmış olduğu (mehmet üçer Türkü sanatı Atölyesi)nde bir çok öğrenci yetiştiren Üçer,Profesyonel sanatçılığın yanı sıra amatör çalışmalara da önem verdi.

Hacettepe üniversitesi (hügem)geleneksel Müzik kültürü uygulama ve araştırma merkezi danışma kurul üyesi ve eğitmenliği,Engürü Türk Müziği Halk Türküleri topluluğu, ve Turnalar Türk Halk müziği korosunun şefliğini yürütmektedir. Anadolunun çeşitli şehirlerinde var olan sıra gecesi klasik şehir türkülerini yaşatmak için Kurduğu Şehrengiz Müzik Topluluğu bünyesinde öğrencilerine yörelerin ses kullanma tekniğini ile repertuarını öğretmektedir.

TRT müzik dairesi Repertuar kurul üyeliği,bir dönem kültür bakanlığı danışma kurul üyeliği ve TRT de haftalık olarak yayınlanmış olan “bergüzar”, “dem bu dem” Menberi ve Türüola adlı halk müziği proğramlarının müzik yönetmenliğini yapmış olan üçer, müzisyen kariyerinin yanında İktisat alanında lisans eğitimi sahibidir.