Doç. Naci ÖZGÜÇ
naciozguc@mgu.edu.tr
Dahili: 1705
İcra Sanatları Fakültesi

Prof. Naci ÖZGÜÇ

Orkestra ve Koro Şefliği Bölüm Başkan V.
Orkestra ve Koro Şefliği Bölümü

Biyografi

İlk şeflik çalışmalarını Ankara’ da Rengim Gökmen ile yaptı. Ankara Devlet Konservatuvarının Piyano ve Kompozisyon bölümlerini bitirdikten sonra, Orkestra ve Opera Şefliği eğitimi almak üzere Birleşik Amerika’ ya Indiana Üniversitesi’ne gitti. Amerika’ da ayrıca Opera Rejisi üzerine bir yıl çalıştı ve iki yıl da Oda Operası Müzik Direktörlüğü görevinde bulundu. Bu arada ünlü soprano Virginia Zeani’ nin sınıfında korrepetitör olarak çalıştı. 1990 Yılında mezun oldu ve Ankara’ ya dönerek Devlet Operasındaki şeflik kariyerine başladı.

Bu arada: Avusturya, İtalya, Çekoslovakya ve Amerika’ da çeşitli ustalaşma sınıflarına katıldı ve konserler yönetti. Birlikte çalıştığı önemli şefler arasında: Lorin Maazel, Jiri Belohlavek, Daniel Lewis, Alexander Machek, Thomas Baldner ve Bryan Balkwill sayılabilir. Türkiye’ de Rengim Gökmen ve Gürer Aykal ile ileri seviyede çalışmalar yaptı. 1991 Yılında, Siena’ da Accademia Musicale Chigiana’ da Ferdinand Leitner ve Julio Malaval ile çalışmalar yaptı, “Diploma of Merit” ile ödüllendirildi ve konser verdi. Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestra Şefi olarak imza attığı prodüksiyonlar arasında; Arşın Mal Alan, Damdaki Kemancı, İstanbulname, Zaide, Don Giovanni, Mahagonny, Midas’ ın Kulakları, Rigoletto, Uyuyan Güzel, Şımarık Kız, Korsan, Üç Silahşörler, Aşk İksiri ve Carmina Burana, Uçarcasına, Anna Karenina ve Cosi Fan Tutte sayılabilir.

1993 Yılında TOBAV tarafından Çaykovski’ nin “Uyuyan Güzel” balesi ile “Yılın En Başarılı Orkestra Şefi” ödülüne layık görülmüştür..

1998 Yazında, Hollanda’ da “Kirill Kondrashin” yarışmasına 175 kişinin içinden ilk 18 kişiye seçilmiş ve finallere davet edilmiştir.

31 Ekim-4 Kasım 1998 Tarihleri arasında, İdil Biret ile Bilkent Akademik Senfoni Orkestrası eşliğinde, Beethoven’ in tüm Piyano Konçertolarını yorumlamıştır. Bu yorumlarin CD kayitlari halen hem Turkiye’ de hem de Almanya’ da satıştadır.

2000 Yılında Roma AIDA Akademisinde, “İtalyan Operası” alanında uzmanlaşma kursunu, Maestro BRUNO APREA ile tamamlamıştır.

Ekim 2001’ de Fazıl SAY’ in “NAZIM” adli oratoryosunun Dünya Promiyerini, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Devlet Çok Sesli Korosu ve TRT Çoksesli Korosu’nun katılımlarıyla gerçekleştirmiş ve bu eserin CD kaydını yapmistir. Bu CD, Mayıs 2002’ den beri piyasadadır.

Özgüç’ ün gerçekleştirdiği dünya prömiyerleri arasında önemli yer tutan diğer bir eser de Sabri Tuluğ Tırpan’ ın 2007 Mevlana yılı nedeniyle bestelediği “MEVLANA – SİMYACI” adlı senfonik şiirdir. Özgüç bu eserin ilk seslendirilişini 29 Mart 2007’ de Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’ nın eşliğiyle, Antalya Devlet Opera ve Balesi Korosu, Ziya Azazi, Sabri Tuluğ Tırpan ve Sertab Erener’ in katkılarıyla gerçekleştirmiştir.

Aralık 2011’ de Almanya’nın Osnabrück şehrinde yönettiği A. A. Saygun’ un Yunus Emre Oratoryosu, yılın “En Başarılı Yabancı Kaydı” seçilmiş ve bu konser CD haline getirilmiştir. Osnabrück Morgenland Festivali’ ne sürekli olarak her yıl davet edilen Özgüç, Mart 2013’te Çin’de Türkiye Yılı açılış projesi konserlerinde Pekin ve Şangay’da aranjör, orkestra şefi ve Müzik Direkörü olarak görev almıştır.

2014 Yılında LIONS Konfederasyonu tarafından Yılın En Başarılı Orkestra Şefi ödülüne layık görülmüştür.

2014 Yaz aylarında 10’uncusu gerçekleştirilen D-Marin Uluslararası Klasik Müzik Festivali’ nde, Fazıl Say’ ın Hermiyas/Yunus Sırtındaki Çocuk adlı sahne eserinin Dünya Prömiyerini Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile gerçekleştirmiştir.

2007 – 2009 Yılları arasında Ankara Devlet Opera ve Balesi, 2009 – 2012 yılları arasında İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, 2013 – 2015 yılları arasında da İstanbul Devlet Opera ve Balesi birinci şefliği ve Genel Müzik Direktörlüğü görevlerinde bulunan Özgüç, 2015 Yılının başından itibaren Ankara Devlet Opera ve Balesi’ nde Orkestra Şefliği görevine geri dönmüştür.

2020 Yılının Aralık ayından itibaren Doçent olarak Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesinde görevine başlamıştır.

Yayımlanmış Başlıca Çalışmaları (CD)

Sevda Sitem Götürmez (2011, Anadolu Müzik)
Aşk Adamı Söyletir (2007, Recbysaatchi)
Bergüzar (2003, DMC)
Eski Havalar (1998, Mega Müzik)
Turkish Authentic Saz (1997, Mega Müzik)
Hiç (1999, Kalan Müzik, Erkan Oğur’la birlikte)
Yeni Gelenek (2013, Kalan Müzik, Bengi Bağlama Üçlüsü olarak)
Sel Gider Kum Kalır (2001, Kalan Müzik, Bengi Bağlama Üçlüsü olarak)
Güneş Bahçesinden Ezgiler (1999, Kalan Müzik, Bengi Bağlama Üçlüsü olarak)
Fountain (2008, Felmay Music/İtalya, M.S. Tokaç ve C. Güray’la birlikte)
Bağlamada Tezene Tavırları (C. Güla, B. Pullukçuoğlu, S. Ezgü ve M. Üçer’le birlikte)
Mistik Türküler (2018, ASC Müzik, karma)
Kılavuz (2009, Ahenk Müzik, karma)
Türkülerimiz Var Bizim (2008, Özdemir Plak, karma)
Dost Kervanı 2 (2007, ASC Müzik, karma)
Dost Kervanı 1 (2005, ASC Müzik, karma)
Music from The Tea Lands (2000, Putumayo WM/ABD, compilation)

Belgesel, Tiyatro ve Jenerik Müzikleri

Rişvan Aşiretinin Yolculuğu Belgesel Müziği (TRT)
Türk Modası Belgesel Müziği (TRT)
Anadolu’nun Renkleri Belgesel Müziği (TRT)
Ustalarla Türkiye Defteri Belgesel Müziği (TRT)
Deli Emine Tiyatro Müziği (KB Devlet Tiyatroları)
Katre Programı Jenerik Müziği (TRT)
Eski Havalar Programı Jenerik Müziği (TRT)