Doç. Hakan Halit TURGAY

Doç. Hakan Halit TURGAY

Doç. Hakan Halit TURGAY


ÇALGI EĞİTİMİ BÖLÜMÜ

+90 312 486 0386 | Dahili: 1739

Dünyanın en ünlü flütçülerinden William Bennett tarafından “çok önemli ve doğal bir müzisyen” olarak tanımlanan Halit Turgay, müzik eğitimine 1978 yılında, İstanbul Belediye Konservatuvarı’nda başladı.

1990 yılında İskoçya’nın Aberdeen kentinde düzenlenen “Uluslararası Genç Müzisyenler Festivali”ne katıldı ve festival kapsamında düzenlenen yarışmada birincilik “The Skene” ödülünü kazandı. Aynı yıl Londra Kraliyet Müzik Akademisi’ne sınavsız kabul edilen Turgay, eğitimine İngiliz Kültür Heyeti’nin verdiği burs ile William Bennett’in öğrencisi olarak devam etti. Aynı zamanda Charles Dagnino, Peter Lloyd, Alan Lockwood ve Keight Bragg (pikolo flüt) gibi bir çok ustanın kurslarına katıldı.

1987 yılında, Lisans eğitimini Japon flütçü Sadako Özistek ile, 1993 yılında yüksek lisans eğitimini ve 2002 yılında doktora programını İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda tamamladı.

Flüt için yazılmış birçok eserin Türkiye’de ilk seslendirilişini yapan Turgay, başta Hüseyin Sermet, William Bennett, Ashan Pilai, Jonathan Leathwood, Şirin Pancaroğlu, Yaprak Sandalcı gibi usta müzisyenlerle çalışmanın dışında, Il Musici di Roma, Artemisa Oda Orkestrası, Savaria Senfoni Orkestrası, London Octave Chamber Orchestra, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Eskişehir Senfoni Orkestrası gibi orkestralarla solist olarak konserler verdi.

Bir çok kez Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nde çalan sanatçı, 2011’de Fransa’nın Toulouse kentinde “Genç Virtüozler Festivali”, 2012’de “Uluslararası Mersin Müzik Festivali”nin açılış konserlerini gerçekleştirdi. Uluslararası platformda solist olarak, Nice, Cannes, Marsilya, Moskova, Toulouse, Sofya, Atina, Brudge, Budapeşte, Londra vb. şehirlerde büyük beğeni kazandı.

Solistlik kariyerinin dışında, orkestra flütisti olarak ilk deneyimini 16 yaşında, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ile çeşitli festivallerde yer alarak kazandı. 1987 yılında Akdeniz Gençlik Senfoni Orkestrası’nın seçmelerini kazanarak, orkestranın avrupa turnesinde birinci flütistlik görevini üstlendi. 2006- 2008 yıllarında Şişli Senfoni Orkestrası’nın birinci flütistliğini, sonrasında 2008-2013 yılları arasında 5 yıl Akbank Oda Orkestrası’nda solo flütist olarak görev yaptı.

Turgay bir besteci olarak da yazdığı “Türk Çayı Caz Süiti” ve “Benim Adım İstanbul” adlı ilk eserlerinin ilk seslendirilişlerini İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde kendi grubu ile gerçekleştirdi.

2013’de “Uluslararası Turgutreis Klasik Müzik Festivali” kapsamında Flüt, Viola ve Arp için bestelediği ve yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı’ya ithaf ettiği “Halikarnas” adlı triosunun ilk seslendirilişini gerçekleştirdi.

2014’de “Uluslararası Mersin Müzik Festivali” kapsamında düzenlenen Ulusal Bestecilik Yarışması’nda “Üç Güzeller” mozaiği için bestelediği eseri ile 2 cilik ödülü aldı. Yine 2014 yılının Haziran ayında Londra Oda Orkestrası ile “Uluslararası İstanbul Müzik Festivali” kapsamında Süreyya Operası’nda verdiği konserde “Barok ve Oryantal” adlı eserinin ilk seslendirilişini yaptı.2015 yılında bestelediği “Mersin Flüt Konçertosu”nun ilk seslendirilişini gerçekleştirdi ve 2016’da aynı eserin Cd. basımı yapıldı. 2016 Kasım ayında, Flüt ve Arp için bestelediği “Soloi Pompeopolis” adlı konçertonun ilk seslendirilişi yapıldı.

2018 Şubat ayında, Flüt, Piyano ve Orkestra için bestelediği “Akdeniz Rapsodisi” adlı eserinin ilk seslendirilişini yaptı. Aynı yıl Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin siparişi üzerine “Muğla Flüt Konçertosu”nu besteledi ve Ağustos ayında ilk seslendirilişi Datça/Knidos Antik Şehri’nde gerçekleştirdi.Yine 2018 yılında, Çello ve Orkestra için bestelediği eseri “Turkuaz”ın ilk seslendirilişi Mersin’de yapıldı.

Bir eğitmen olarak yetiştirdiği öğrencilerle pek çok ulusal ve uluslararası yarışmada başarılar kazandı.

24 yıldır İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı ve 2014 yılından beri Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Doç. Dr. olarak flüt ve oda müziği öğretmenliği yapmakta olan Hakan Halit Turgay 2019 yılı itibari ile akademik çalışmalarını Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Çalgı Eğitimi Bölümü'nde sürdürmektedir.

EBYS
EBYS
AKADEMİK TAKVİM
AKADEMİK
TAKVİM
ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ
ÖĞRENCİ BİLGİ
SİSTEMİ
YARDIM MASASI
YARDIM MASASI
UZAKTAN EĞİTİM MERKEZİ
UZAKTAN EĞİTİM
MERKEZİ
TELEFON REHBERİ
TELEFON
REHBERİ
E-POSTA
E-POSTA
CİMER
CİMER
KONSERLER
KONSERLER
YEMEK MENÜSÜ
YEMEK
MENÜSÜ
YEMEK REZERVASYON
YEMEK
REZERVASYON
MGÜ SANAT GALERİSİ
MGÜ
SANAT GALERİSİ