Öğr. Gör. Burak ÇAKIR

Öğr. Gör. Burak Çakır

Burak ÇAKIR

ÖĞRETİM GÖREVLİSİ

1984 yılında Ankara'da doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Ankara Keçiören Kalaba'da tamamladı. Ortaokul yıllarında başlayan ritim hevesi amatör olarak müzik gruplarıyla çalışmaya dönüştü. Lise eğitimi bittikten sonra 2001 yılında TRT Ankara Türk Halk Müziği Gençlik Korosu ve Kültür Bakanlığı Ankara Devlet Türk Halk Müziği Gençlik Korosu'nda ritim çalmaya başladı. İlk nota eğitimini bu kurumlarda aldı. Bu kurumlarda solfej, nazariyat ve repertuar çalışmalarına katıldı.

Bir süre sonra TRT Ankara televizyonu ile Yurttan Sesler topluluğu ile birçok televizyon ve radyo programında yer aldı. Kültür Bakanlığı Devlet Halk Müziği Korolarında görev alarak yurt içi ve yurt dışındaki birçok festival konserlere katıldı, 2003 yılında Devlet Gençlik Halk Dansları Topluluğu İle birçok gösteride yer aldı.

Ritim koreografilerini kendisinin düzenlediği "Nefes Dans ve Müzik Topluluğu İle" ve Kültür Bakanlığı topluluklarıyla Şangay, Kosta Rika, Endonezya, Singapur, Güney Kore, İran, Yunanistan, Venezuela, Azerbaycan, Bulgaristan, Fransa, Hollanda, Almanya, Ürdün, Kuveyt, Gürcistan, Belçika, Bosna-Hersek, Makedonya, Arnavutluk, İngiltere, Romanya, Kosova ve Kıbrıs'ta yer alarak Türkiye'yi müziğimizle temsil eden çalışmalarda bulundu.

Ritim icracılığında modern bir bakış açısı elde etme gayretinde olan Çakır, bendir- sanduka kombinasyonu oluşturarak, kendine has tekniğiyle, yeni müzikal fikirler üretmeye çalıştı.

2004 yılında Atatürk Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümüne girdi. Daha sonra Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Müzik Eğitimi anabilim dalında Yüksek Lisans Eğitimini tamamladı.

2007 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Sivas Devlet Türk Halk Müziği Korosu'nun açmış olduğu sınavı 1.likle kazanarak Ritim Sanatçısı olarak göreve başladı.

TRT 'de "Üçü Bir Yerde, Dem-i Devran, Çerağ, On Muharrem, İmece, Bahçe Biziz Gül Bizdedir, Canı Gönül, Bizim Havalarımız, İmece, Ezgileri Yurdumun, El Ele, Telli Turnam, Deng Bej, Şewçila, Aşina " gibi programlarda görev aldı.

Kültür Bakanlığı sanatçılarından oluşan, saz müziği gruplarıyla yurt içinde ve dışında, Akademik kurumlarda konserler verdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın ve TRT kurumlarının yayınlamış olduğu "Ege ve Teke türküleri, Divanlar ve Uzun Havalar, İki Kelime, Diyarbakır Türküleri, Tokat Türküleri, Erzurum İlahileri, Tevhid Ehlinin Sedası, Senfoni ile Saz Eserleri" isimli CD çalışmalarında yer aldı.

Çakır, 2016 yılından bu yana Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosunda Ritim Sanatçısı olarak görevine devam etmekte, içinde yer aldığı proje ve müzik gruplarıyla konserler vermektedir...

GALERİ
EBYS
EBYS
AKADEMİK TAKVİM
AKADEMİK
TAKVİM
ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ
ÖĞRENCİ BİLGİ
SİSTEMİ
YARDIM MASASI
YARDIM MASASI
UZAKTAN EĞİTİM MERKEZİ
UZAKTAN EĞİTİM
MERKEZİ
TELEFON REHBERİ
TELEFON
REHBERİ
E-POSTA
E-POSTA
CİMER
CİMER
KONSERLER
KONSERLER
YEMEK MENÜSÜ
YEMEK
MENÜSÜ
YEMEK REZERVASYON
YEMEK
REZERVASYON
MGÜ SANAT GALERİSİ
MGÜ
SANAT GALERİSİ