Öğr. Gör. Cem AKÇORA

Öğr. Gör. Cem AKÇORA

Öğr. Gör. Cem AKÇORA


ÇALGI EĞİTİMİ BÖLÜMÜ

+90 312 486 0386

M.Cem Akçora, 1985 Yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı korno bölümüne girerek, Prof. Gyula Bellai ve Muammer Öz ile korno çalıştı. Başarılarından dolayı iki defa sınıf atladı. İlk solo konserini Prof.Hikmet Şimşek ile verdi. 1993’te mezun oldu ve aynı yıl Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde yüksek lisans programında Dünyaca ünlü Kornocu Prof.Mahir Çakar ile çalışmaya başladı yine aynı yıl kurulan Bilkent Senfoni Orkestrasına Korno grup Şefi oldu. 1995 Yılında yüksek Lisans(master)derecesi aldı ve Natal Filarmoni Orkestrasına (Güney Afrika Cumhuriyeti) davet edildi. İlk önemli solo konserini Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile verdi.

1996’da Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde sanatta yeterlik (doktora) programına başladı ve 1998’de yüksek onur derecesi ile programı tamamladı.

Sanatçı Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Bilkent Senfoni Orkestrası, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Anadolu Senfoni Orkestrası, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası ile solist olarak konserler verdi.

Sanatçı, 2002-2004 yıllarında Montreux Ses ve Müzik Festivali (İsviçre) kapsamında kurulan “Müzikli Eylül Konserleri Orkestrası”na solo kornocu olarak davet edildi ve bu orketranın korno grubunu kurdu.

2005 yılında Köln’de gerçekleştirilen “Türk Günleri”nin Açılış Konseri’nde solist olarak yer aldı. Bu konser, Alman Radyolarında(Deutschlandfunk) canlı olarak yayınlandı ve bu konserin bütün hazırlanma aşamaları Eskişehir Üniversitesi tarafından belgesel film haline getirildi.

Sanatçı Konzerthause Berlin Orkestrası, Malezya Filarmoni Orkestrası, Tekfen Karadeniz Filarmoni, Borusan İstanbul Filarmoni ve Akdeniz Filarmoni Orkestrası ile konserler gerçekleştirmiştir.İvan Fisher, Vladimir Ashkenazy, Klaus Weise, Serge Baudo, Andrey Boreyko, Alexander Dimitriev, Massimo Freccia, Jean Fournet, Peter Gülke, Ernest Martinez Izquierdo, Yoel Levi, Karl Anton Rickenbacher, Gennady Rozhdestvensky ve Nello Santi gibi ünlü şefler, Lang Lang, Hilary Han, Valery Afanassiev, İdil Biret, Robert Cohen, Jean Philippe-Collard, Patrick Gallois, Andrea Bocelli, Elisabeth Leonskaja, Mischa Maisky, Renee Fleming, Mintcho Mintchev, Shlomo Mintz, Christiane Oelze, Gülsin Onay, Güher-Süher Pekinel, Mihail Pletnev, György Sandor gibi ünlü solistler ile sayısız konserler, festivaller, yurt dışı turneleri gerçekleştirmiştir.

Sanatçının faalyetleri sadece orkestra ve solistlikle sınırlı kalmamış bunlardan hariç senfoni orkestraları, oda orkestraları, oda müziği grupları ile vermiş olduğu olduğu konserlerle Avrupa, Amerika, uzak doğuda hem Türkiye'de basında övgü ile yer almıştır. Sanatçı ayrıca 2010 Donizetti Yılın Nefesli Çalgılar Yorumcusu Ödülünü kazanmıştır.

Sanatçı ayrıca öğretim görevlisi olarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarında ve Başkent Üniversitesinde öğrenci yetiştirmekte olup şimdiye kadar yetiştirmiş olduğu öğrencileri Türkiye ve Avrupa’ daki çeşitli orkestralarda çalışmaktadırlar. Cem Akçora halen Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nda çalmakta olup, korno grup şefliği görevini sürdürmektedir.

Fotoğraf Galerisi

Video Galerisi

EBYS
EBYS
AKADEMİK TAKVİM
AKADEMİK
TAKVİM
ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ
ÖĞRENCİ BİLGİ
SİSTEMİ
YARDIM MASASI
YARDIM MASASI
UZAKTAN EĞİTİM MERKEZİ
UZAKTAN EĞİTİM
MERKEZİ
TELEFON REHBERİ
TELEFON
REHBERİ
E-POSTA
E-POSTA
CİMER
CİMER
KONSERLER
KONSERLER
YEMEK MENÜSÜ
YEMEK
MENÜSÜ
YEMEK REZERVASYON
YEMEK
REZERVASYON
MGÜ SANAT GALERİSİ
MGÜ
SANAT GALERİSİ