İntihal Programları

ITHENTICATE (MAKALE)

iThenticate, yalnızca akademik düzeyde üretilecek makalelerdeki kopyacılık (intihal) oranının otomatik olarak tespiti için kullanılmakta olup, doktora derecesi ve üzerinde akademik yetkinliğe sahip öğretim üyelerimize kullanım hakkı verilmektedir.

iThenticate programını kullanmak isteyen akademik personelin isim, soy isim ve @mgu.edu.tr uzantılı kurumsal mail adreslerini içeren bilgileri huseyin.batar@mgu.edu.tr e-posta adresine mail ile göndermeleri gerekmektedir. Erişim tanımlamaları ile ilgili olarak Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığında görevlendirilen kişi, Üniversitemiz bünyesinde iThenticate programına erişim sağlamak isteyen akademik personelin sisteme erişim tanımlamalarını yapacaktır. Bilgileriniz sisteme kaydedildikten sonra; sisteme giriş bilgileri belirtmiş olacağınız e-mail adresinize sistem tarafından otomatik gönderilecektir, lütfen bu adresten gelen maili dikkate alıp, e-malinizi kontrol etmeyi unutmayınız. Bu kullanıcı adı ve şifre www.ithenticate.com adresindeki “login” alanına yazıldığında sisteme giriş yapılmış olacaktır. Sistemle ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için “Doküman yükleme ve temel ayarlar kılavuzunu” inceleyiniz. Tanımlama işlemleri haricindeki kullanıma yönelik diğer bütün işlemler kullanıcı tarafından yapılacaktır.

Lisans anlaşması gereği iThenticate sistemi üzerinden;

Öğrenci ödevi, proje ve tezlerin kontrolü yapılmamalıdır.

Yayınlanması için dergi editörlerine gönderilen makalelerin editörler tarafından sistemimizde kontrolü yapılmamalıdır.

Üniversitemiz hesaplarının bloke olmaması için, kullanım kısıtlamalarına uyulmasını önemle rica ederiz. Sistemle ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için aşağıdaki dokümanı inceleyebilirsiniz.

Erişim Adresi: http://www.ithenticate.com

Yardımcı Dokümanlar

DOKÜMAN YÜKLEME VE TEMEL AYARLAR KILAVUZU
DOKÜMAN YÜKLEME VE TEMEL AYARLAR KILAVUZU
TURNITIN (TEZ)

Öğrencilerle eğitimcileri aynı platformda buluşturan, belgelerin orijinalite kontrollerinin yapılmasını, eğitimcilerin bu belgeleri notlandırmasını sağlayan dünyanın en önde gelen yazılımlarındandır.

Turnitin zengin geri bildirim sağlayarak ve intihali önleyerek öğrencilerin yazım yeteneklerini geliştirmektedir. Belirli bir zaman aralığında orijinal yazımı teşvik eder. Günümüz eğitimcileri ve yöneticileri öğrencilerin bilgiyi doğru, düşünerek ve yasal bir şekilde kullanmalarını teşvik etmeye çalışmaktadır. Milyarlarca internet kaynağına erişilebilirlik sayesinde öğrenciler, bir kaynağın tüm paragraflarını bir saniyede kopyalayıp yapıştırabilmektedir. Bu, performans ve değerlendirmelere yapılan vurgu ile birleşince, öğrenci araştırma ve makalelerinde orijinal olmayan içerik kullanımının artmasına sebep olmaktadır.

Turnitin belge analizini yaparken büyük veri tabanları taramaktadır. Bunlar;

337+ milyon öğrenci ödevi ve toplamda 620 milyondan fazla doküman,

110,000+ dergi & kitap ve toplamda 157 milyondan fazla yayın,

62+ milyar güncel ve arşivlenmiş web sayfası,

140 ülkede, 15.000’den fazla eğitim kurumunda,

30 milyondan fazla öğrenci,

1.6+ milyon aktif öğretmen Turnitin kullanmaktadır.

Turnitin, eğitimcilere orijinal metin yazımını teşvik etmede ve intihalden caydırmada yardımcı olur. Yakın zamanda yapılan geniş kapsamlı istatistiksel çalışmalar ortaya koymaktadır ki, ortaöğretim kurumları, kolejler ve üniversiteler Turnitin kullandığı takdirde:

Öğrenciler daha iyi birer araştırmacı ve yazar haline gelirler. Orijinal içerikli çalışmalar ortaya koyarlar ve kaynak materyalleri doğru kullanmayı ve doğru alıntı yapmayı öğrenirler.

Öğretmenler zamandan tasarruf ederler. Turnitin’in kolay okunur Özgünlük Raporu (Originality Report) sayesinde, daha önce şüphelendikleri intihallerin kanıtlarını araştırmak için harcadıkları zamanı şimdi daha iyi yazarlar yetiştirmek üzere geri bildirimde bulunmak için kullanırlar.

Kurumlar, eğitim ve öğretim düzeylerini geliştirirler. Turnitin’in sürekli kullanımı,kuruma, kendisini, eğitim misyonunu ve verdiği diploma derecelerinin geçerliliğini garanti altına almada yardım eder.

Turnitin'i kullanmak isteyen akademisyenler için gereken şifre kütüphanemiz tarafından sağlanmaktadır. Programı kullanmak isteyen akademisyenlerin isim, soy isim ve e-mail adres bilgilerini içeren bir maili huseyin.batar@mgu.edu.tr adresine göndermeleri gerekmektedir.

Sistemle ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için aşağıdaki dokümanları inceleyebilirsiniz.

Erişim Adresi: https://www.turnitin.com

Yardımcı Dokümanlar

TURNITIN HAKKINDA BİLGİ
TURNITIN HAKKINDA
BİLGİ
TÜRKÇE ÖĞRETMEN KILAVUZU
TÜRKÇE ÖĞRETMEN KILAVUZU
İNGİLİZCE ÖĞRETMEN KILAVUZU
İNGİLİZCE ÖĞRETMEN KILAVUZU
TÜRKÇE ÖĞRENCİ KILAVUZU
TÜRKÇE ÖĞRENCİ KILAVUZU
İNGİLİZCE ÖĞRENCİ KILAVUZU
İNGİLİZCE ÖĞRENCİ KILAVUZU
EBYS
EBYS
AKADEMİK TAKVİM
AKADEMİK
TAKVİM
ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ
ÖĞRENCİ BİLGİ
SİSTEMİ
YARDIM MASASI
YARDIM MASASI
UZAKTAN EĞİTİM MERKEZİ
UZAKTAN EĞİTİM
MERKEZİ
TELEFON REHBERİ
TELEFON
REHBERİ
E-POSTA
E-POSTA
CİMER
CİMER
KONSERLER
KONSERLER
YEMEK MENÜSÜ
YEMEK
MENÜSÜ
YEMEK REZERVASYON
YEMEK
REZERVASYON
MGÜ SANAT GALERİSİ
MGÜ
SANAT GALERİSİ