REKTÖRÜMÜZ PROF. DR. ERHAN ÖZDEN TÜRK TARİH KURUMU TARAFINDAN DÜZENLENEN 'GÜZEL BİR ÖYKÜ: TÜRK RESİM SANATI' PANELİNİN AÇILIŞINDA KONUŞTU

Haber Tarihi: 08-06-2023

REKTÖRÜMÜZ PROF. DR. ERHAN ÖZDEN TÜRK TARİH KURUMU TARAFINDAN DÜZENLENEN “GÜZEL BİR ÖYKÜ: TÜRK RESİM SANATI” PANELİNİN AÇILIŞINDA KONUŞTU

Türk Tarih Kurumu (TTK) tarafından hayata geçirilen "Tuvalde Yüzyıl: Cumhuriyet'in 100. Yılında 100 Ressam 100 Resim" sergisi kapsamında “Güzel Bir Öykü: Türk Resim Sanatı” Paneli gerçekleşti. 2 Haziran Cuma günü, Ankara CerModern'de gerçekleşen panelin açılış konuşmaları Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı Prof. Dr. Birol Çetin, Proje Genel Koordinatörü ve Küratörü Siret Uyanık, Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Özden ve Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu (AYK) Başkanı Prof. Dr. Yüksel Özgen tarafından gerçekleşti.

İki oturum şeklinde gerçekleşen panelin oturum başkanlığını Türk Resim Sanatının öncü isimlerinden Prof. Devrim Erbil gerçekleştirdi. Erbil ayrıca “Türk Resim Sanatının Gelişim Süreci” başlıklı sunumunu yaptı. Prof. Devrim Erbil’in ardından Üniversitemiz Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Ruhi Konak, “Geleneksel Türk Resminde Biçim Anlayışı” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi.

Gün boyunca süren ve pek çok kıymetli ressam konuşmacı olarak yer aldığı panelde, 100 yıllık Cumhuriyet Tarihimizdeki Türk Resim Sanatına ışık tutularak bilim dünyamızın ve toplumumuzun tarihsel ve kültürel belleğine katkı sağlandı.

‘Tuvalde Yüzyıl’ Sergisi 2 Temmuz 2023 tarihine kadar ziyarete açık olacak

TTK tarafından Cumhuriyetin 100. yılı nedeniyle hayata geçirilen “Tuvalde Yüzyıl: Cumhuriyet’in 100. Yılında 100 Ressam 100 Resim” sergisi CerModern’de 2 Temmuz 2023 tarihine kadar açık kalacak. Asrın sanatsal serüvenine ışık tutan sergide Türk resim sanatında iz bırakan 100 ressamın eserleri yer alıyor. Daha önce hiç gün yüzüne çıkmayan eserlerin de sanatseverler ile buluştuğu sergi, tarihimizi resim üzerinden anlatması bakımından büyük önem taşıyor.

EBYS
EBYS
AKADEMİK TAKVİM
AKADEMİK
TAKVİM
ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ
ÖĞRENCİ BİLGİ
SİSTEMİ
YARDIM MASASI
YARDIM MASASI
UZAKTAN EĞİTİM MERKEZİ
UZAKTAN EĞİTİM
MERKEZİ
TELEFON REHBERİ
TELEFON
REHBERİ
E-POSTA
E-POSTA
CİMER
CİMER
KONSERLER
KONSERLER
YEMEK MENÜSÜ
YEMEK
MENÜSÜ
YEMEK REZERVASYON
YEMEK
REZERVASYON
MGÜ SANAT GALERİSİ
MGÜ
SANAT GALERİSİ