Yemekhane

YEMEKHANE

Üniversitemiz öğrenci ve personellerinin beslenme ihtiyaçlarının karşılanması için iki adet yemekhane bulunmakta olup; sadece bir yemekhane aktif olarak çalışmaktadır. Bu yemekhanede, firma tarafından saat 11:00’de getirilen yemekler saat 12.15-13:30 arasında servise sunulmaktadır. Servis öncesi tüm yemekler üniversitemiz diyetisyeni tarafından kontrol edilmektedir.

Üniversitemiz öğrencileri için yemek fiyatı 3TL olarak belirlenmiştir. Yemekhanemizde yemek satış işlemi turnike sistemi ile gerçekleştirilmektedir. Ancak 2020-2021 Eğitim ve Öğretim yılında yemeklerde atık madde miktarını azaltmak ve israfı önlemek için Yemek Rezervasyon Sistemi’ne geçilecektir.

Yemekhanemizde günlük olarak üretilen dört kap yemek ve dört çeşit salat bar servise sunulmaktadır. Üniversitemiz yemekleri, 2015 yılında T.C Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen Türkiye’ye Özgü Beslenme Rehberine (TÜBER) uygun şekilde hazırlanmaktadır. Her bir öğün yaklaşık 700-1100 kkal aralığında olup; enerjinin %55-60’ı karbonhidrat, %12-15’i protein ve %25-30’u yağlardan gelmektedir. Ayrıca vitamin ve minerallerin de günlük gereksinimleri düşünülerek; haftada bir gün kurubaklagil, bir gün mevsimine uygun sebze, en az bir gün beyaz et ve haftada en az iki gün kırmızı et yemekleri verilmektedir.

Üniversitemiz yemeklerinde gıda güvenliğinin sağlanması için üretimden tüketime tüm aşamalarda İSO22000 ve HACCP yönetim sistemleri kullanılmaktadır. Yemek üretiminde kullanılan tüm gıda maddeleri Türk Gıda Kodeksi ve Türk Standartları Enstitüsüne uygundur. Günlük olarak üretilen tüm yemeklerden 200 cc numune almakta ve 72 saat boyunca numuneleri uygun koşullarda saklamaktadır.

Yemekhanemiz, haşere ve kemirgenlere karşı “Biyosidal Ürünlerin Kullanım Usul ve Esasları Hakkındaki Yönetmeliğe” uygun olarak ayda bir defa ilaçlanmaktadır. Ayrıca yüklenici firma tarafından yemek üretiminde kullanılan tüm etlerin (kırmızı ve beyaz etler) sağlıklı olduğunu gösteren veteriner tarafından verilmiş sağlık raporunun aslı muayene komisyonuna ibraz edilmektedir. Yemekler öğrenci ve personellerimize servis tepsisinde porselen tabaklarla verilmektedir. Tabaklar ve servis tepsileri profesyonel makinalarda uygun kimyasallar kullanılarak temizlenmektedir. Zaman zaman uygun kitler kullanılarak tabaklarda kimyasal kalıntı testi yapılmaktadır.

Fotoğraf Galerisi


EBYS
EBYS
AKADEMİK TAKVİM
AKADEMİK
TAKVİM
ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ
ÖĞRENCİ BİLGİ
SİSTEMİ
YARDIM MASASI
YARDIM MASASI
UZAKTAN EĞİTİM MERKEZİ
UZAKTAN EĞİTİM
MERKEZİ
TELEFON REHBERİ
TELEFON
REHBERİ
E-POSTA
E-POSTA
CİMER
CİMER
KONSERLER
KONSERLER
YEMEK MENÜSÜ
YEMEK
MENÜSÜ
YEMEK REZERVASYON
YEMEK
REZERVASYON
MGÜ SANAT GALERİSİ
MGÜ
SANAT GALERİSİ