Elektro-Gitar

Eğitimciler

No personnel found, please create the personnel post to use the item.

Elektro Gitar

Elektrik ve Elektronik Çalgılar

Elektro gitar veya elektronik gitar, sesini manyetikleri aracılığı ile elektrik akımına dönüştüren ve bir amplifikatör ile bu akımdan ses elde edilmesine olanak tanıyan bir gitar türüdür. Öncülleri olan akustik ve klasik gitarlar gibi altı tele ve perdeler ile ayrıştırılmış bir sapa sahiptir. Oluşturduğu sinyalin değiştirilebilir olması ve zamanında bir devrim niteliği taşıyan yükseklikte bir sese sahip olması nedeniyle, kullanım alanı çok genişlemiş bir gitar türüdür. Elektronikteki gelişmeler ile tonal olarak sınırları 1960’lardan sonra iyiden iyiye artan elektro gitar, günümüzün en bilindik enstrümanlardan biri haline gelmiştir ve çok çeşitli müzik tarzlarında farklı tınılarda ve rollerde kullanılabilmektedir. (Wikipedia’dan yararlanılmıştır)

Okulumuzda Elektro Gitar Eğitimi

Okulumuzda elektro gitar eğitimi, öncelikle enstrümanın kabiliyetlerini, sınırlarını, teknik ve donanımsal ayrıntılarını, modellerini, farklı müzik türlerinde ne şekilde kullanılabileceğini anlayarak başlar. Enstrüman ile ilgili oluşturulan genel bakış açısı üzerinden enstrüman tekniğine geçilir ve müzik eserleri üzerinden etüd ve icra edilerek pekiştirilir. Müziğin üç ana unsuru olan ritm, armoni ve melodi bu çalışmaların ana belirleyicileridir.

Elektro gitarın gelişmesinde önemli olan müzik tarzları; “değişik dönemleriyle blues, rock, pop ve jazz” müfredatın içeriğinin temelidir. Kullanım alanının muazzam genişliğinden dolayı bu tarzların analizleri vasıtasıyla elektro gitar icrasının, yukarıda da bahsedilen üç ana unsurun paralel eğitimi ve etüdleri ile belli seviyeye kadar nota, akor şifresi okuma ve form bilgisi ile geliştirilmesi hedeflenmektedir.

Bu süreçte aynı zamanda çeşitli gitar-ampli-efekt pedalları modelleri tanıtılacak olup, günümüzde bunların dijital versiyonları ile kayıt teknolojileri içerisinde kullanım alanları üzerine bilgiler verilecektir.

Elektro gitar icrasında en yaygın görülen ifade biçimlerinden biri de doğaçlamadır. Lisans seviyesinden itibaren teknik, ritmik, armonik yeni bilgiler ile melodik doğaçlamalar üzerinde de durulacaktır.

Fotoğraf Galerisi

Video Galerisi