Yemekhane

Üniversitemiz öğrenci ve personellerinin beslenme ihtiyaçlarının karşılanması için iki adet yemekhane bulunmaktadır.

Üniversitemiz öğrenci ve personellerinin beslenme ihtiyaçlarının karşılanması için iki adet yemekhane bulunmakta olup; sadece bir yemekhane aktif olarak çalışmaktadır. Bu yemekhanede, firma tarafından saat 11:00’de getirilen yemekler öğrenciler için saat 11.30-13:30, personel için saat 12:00-13:00 arasında servise sunulmaktadır. Servis öncesi tüm yemekler üniversitemiz muayene kabul komisyonu tarafından kontrol edilmektedir.

Üniversitemiz öğrencileri için yemek fiyatı 15 TL olarak belirlenmiştir. Yemekhanemizde yemek satış işlemi turnike sistemi ile gerçekleştirilmektedir. Ancak 2020-2021 Eğitim ve Öğretim yılından itibaren Yemek Rezervasyon Sistemi’ne geçilmiştir.

Yemekhanemizde günlük olarak üretilen dört kap yemek ve dört çeşit salat bar servise sunulmaktadır. Üniversitemiz yemekleri, 2015 yılında T.C Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen Türkiye’ye Özgü Beslenme Rehberine (TÜBER) uygun şekilde hazırlanmaktadır. Her bir öğün yaklaşık 700-1100 kkal aralığında olup; enerjinin %55-60’ı karbonhidrat, %12-15’i protein ve %25-30’u yağlardan gelmektedir. Ayrıca vitamin ve minerallerin de günlük gereksinimleri düşünülerek; haftada bir gün kurubaklagil, bir gün mevsimine uygun sebze, en az bir gün beyaz et ve haftada en az iki gün kırmızı et yemekleri verilmektedir.

Üniversitemiz yemeklerinde gıda güvenliğinin sağlanması için üretimden tüketime tüm aşamalarda İSO22000 ve HACCP yönetim sistemleri kullanılmaktadır. Yemek üretiminde kullanılan tüm gıda maddeleri Türk Gıda Kodeksi ve Türk Standartları Enstitüsüne uygundur. Günlük olarak üretilen tüm yemeklerden 200 cc numune almakta ve 72 saat boyunca numuneleri uygun koşullarda saklamaktadır.

Yemekhanemiz, haşere ve kemirgenlere karşı “Biyosidal Ürünlerin Kullanım Usul ve Esasları Hakkındaki Yönetmeliğe” uygun olarak ayda bir defa ilaçlanmaktadır. Ayrıca yüklenici firma tarafından yemek üretiminde kullanılan tüm etlerin (kırmızı ve beyaz etler) sağlıklı olduğunu gösteren veteriner tarafından verilmiş sağlık raporunun aslı muayene komisyonuna ibraz edilmektedir. Yemekler öğrenci ve personellerimize servis tepsisinde porselen tabaklarla verilmektedir. Tabaklar ve servis tepsileri profesyonel makinalarda uygun kimyasallar kullanılarak temizlenmektedir. Zaman zaman uygun kitler kullanılarak tabaklarda kimyasal kalıntı testi yapılmaktadır.