Bas Gitar

Elektrik ve Elektronik Çalgılar

Bas gitar, gitar ailesinin en kalın perdeli üyesidir. Elektrik, akustik ve perdesiz olarak adlandırılan, 4, 5 ve 6 telli çeşitleri bulunmaktadır. Yapımında genellikle kızılağaç, dişbudak, akçaağaç ve kullanılır. Pena ve parmak ile çalınabilir. Günümüzde pop, rock, caz, blues, funk başta olmak üzere tüm popüler müzik türlerinde kullanılmaktadır.

Paul Tutmarc, 1930’lu yıllarda, kontrbasın müzik topluluklarındaki yerini alması amacıyla, yatay olarak çalınabilen ve bugünkü formuna benzer ilk elektrikli ve perdeli bas gitarı üretmiştir. Leo Fender ve George Fullerton, elektro gitar üretiminden dolayı sahip oldukları tecrübeyi bas gitar üretimine aktararak 1950’li yıllarda seri olarak üretilen ilk bas gitar olan “Precision Bass” ı piyasaya sürdüler. Kontrbasa göre taşıma, akort gibi konularda sağladığı kolaylıkların yanı sıra sahnede istenmeyen frekans dönüşlerine de engel olan bu tasarım, gitardan geçişin kolay olması nedeniyle de kısa süre içerisinde yaygınlaşarak, popüler müzik orkestralarının temel üyesi haline geldi. Aynı yıllarda birçok firma bas gitar üretmeye başladı.

1960’larda yine Fender tarafından, oturarak çalmayı kolaylaştıran ve “offset waist” olarak adlandırılan tasarım, “Jazz Bass” adlı model ile ortaya konuldu. Bu tasarım alt tellere ulaşımı kolaylaştırdı ve bas gitar “eşlik” görevinin yanı sıra “solist” niteliği de kazandı. Bu değişim ile başlangıçta 4 telli olarak dizayn edilen bas gitarın 6 telli, gitar ile aynı perde yapısına sahip türleri de geliştirildi.

1970’li yıllarda ise Alembic ve Tobias gibi üreticiler bugün de kullanılmakta olan 5 telli bas gitarı piyasaya sundular. Yine 70’lerde önceleri elektro gitar ile aynı yapıda olan manyetikler bas gitar için farklı bir yaklaşımla tasarlanarak düşük ve yüksek frekansların ayrı ayrı ayarlanabildiği manyetik yapısına dönüştü.

1980’lere gelindiğinde bas gitar, rock müziğin de etkisiyle popülaritesini arttırdı. 1987 yılında Guild Guitar Corporation tarafından sesi daha çok kontrbasa benzeyen fakat yatay olarak bas gitaristler tarafından çalınabilen; slikon kauçuk teller ile “piazzoelectric” manyetiğe sahip perdesiz “Ashbory” bas gitar üretildi. 80’lerin sonunda MTV adlı firma, akustik enstrümanlarla uyumlu çalınabilmesi için akustik gitar ile benzer yapıya sahip olan akustik bası tasarladı.

1990’lı yıllarda 5 telli bas gitar daha yaygın ve uygun fiyatı hale gelmeye başladı. Aynı zamanda daha önceleri pahalı modellerde kullanılan sap manyetiği ve ekolayzer bu yıllarda bas gitar için standart haline geldi.

Okulumuzda Bas Gitar Eğitimi

Pop, rock, caz, funk ve geleneksel türler başta olmak üzere, bas gitarın yer aldığı hemen hemen tüm müzik türlerini repertuvarında barındıran bas gitar eğitim programımız, öğrencinin ihtiyaçlarına uygun olarak belirlenmiş çeşitli seviyelerden oluşmaktadır. Teknik ve estetik çalışmaların yanı sıra grup üyesi olma ve stüdyo müzisyenliği gibi becerileri de kazandırmayı hedeflemektedir.

Fotoğraf Galerisi

Video Galerisi