a.tarikci@mgu.edu.tr
Dahili: 1706
Müzik Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi

Prof. Dr. Abdurrahman TARİKÇİ

Müzik Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi
Müzik Teknolojisi Bölüm Başkanı
Müzik Teknolojisi Bölümü
Abdurrahman Tarikci geleneksel müzikten caza, flamenkodan fusiona farklı müzik türleri içerisinde bulunan çok yönlü bir müzisyendir.  Yağmur Öncesi ile “Duman Almış Yaylayı” ve “Nisan” albümlerini yaptı. İlk solo albümü “İmece” ise 2014 yılında Kalan Müzik etiketi ile yayınlandı.

Biyografi

Bas gitarist, besteci, ses mühendisi, aranjör ve akademisyen Abdurrahman Tarikci 1977 yılında Yozgat’ta doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Ankara’da gördü. Daha sonra 1998 yılında ODTÜ Fizik Öğretmenliği Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. ODTÜ Fizik Bölümü’nde 2002 yılında yüksek lisans, 2010 yılında doktora çalışmalarını tamamlayan Tarikci; 2017 yılında da Müzik Teknolojisi alanında Doçent ünvanını aldı.

Abdurrahman Tarikci geleneksel müzikten caza, flamenkodan fusiona farklı müzik türleri içerisinde bulunan çok yönlü bir müzisyendir. Müziğe ilkokul yıllarında bağlama ile başlayan Tarikci, ODTÜ’de bas gitar ile ilgilenmeye başladı. O yıllarda “Yağmur Öncesi” grubuna bas gitarı ve sesiyle katıldı. Yağmur Öncesi ile “Duman Almış Yaylayı” ve “Nisan” albümlerini yaptı. İlk solo albümü “İmece” ise 2014 yılında Kalan Müzik etiketi ile yayınlandı. Ülkemizde ODTÜ Caz Günleri, Akbank Caz Festivali, Ankara Müzik Festivali, Uluslararası Ankara Flamenko Festivali, Phaselis Festivali gibi önemli organizasyonlarda sahne aldı. Aynı zamanda Tunus, Mostar, Paris, Bremen, Indiana, Bahreyn, Rabat gibi dünyanın bir çok yerindeki festival ve organizasyonlarda konserler verdi.

Tarikci akademik çalışmalarına Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Müzik Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Müzik Teknolojisi Bölümünde Profesör Doktor göreviyle devam etmektedir. Bunun yanı sıra Hacettepe Üniversitesi Geleneksel Türk Müzikleri yüksek lisans programında da ders veren Tarikci, Berklee College of Music, UCLA (University of California, Los Angeles), Indiana University, Higher Institute of Music of Sousse gibi akademik kurumlarda seminerler verdi, atölye çalışmaları yaptı. İlaveten birçok albümün müzik yönetmenliğini yaptı ve birçok albümde bas gitar çaldı. Bunların yanı sıra TRT’de yayınlanan “İmece, Dem-i Devran ve Düet Gecesi” programlarının müzik yönetmenliğini, orkestra şefliğini ve aranjörlüğünü yaptı. Ayrıca yüzlerce konser ve birçok televizyon programında yer aldı.