Birim İçinde Bulunan Donanım ve Yazılımlar Nelerdir?

Engelsiz Müzik Kütüphanesi Birimi
Kabartma Nota Yazım Uzmanı Ali Caner Alpaslan Bilgisayar Başında Çalışırken
Kabartma Nota Yazım Uzmanı Ali Caner Alpaslan Bilgisayar Başında Çalışırken

Birim içerisinde görme engeli olan öğrencilerimize hizmet vermek üzere ekran okuma programı olan Jaws For Windows, Erişilebilir nota yazma ve basma programı olan Goodfeel programı yüklü bir dizüstü ve bir masaüstü bilgisayar bulunmaktadır.

Ayrıca öğrencilerimizin okul dışında da notalarına ulaşabilmeleri için yanlarında taşımaları için verdiğimiz dört adet Focus kabartma ekran yer almaktadır.

Bu programları kısaca şöyle tanıtabiliriz;

Goodfeel programı görme engelli müzisyenlerin bilgisayar aracılığı ile nota yazmalarına imkân sağlarken, bilgisayarda yazılan notaların nota nota, ölçü ölçü okunmasına, istenilen tempoda çaldırılmasına, çıktı almaya ihtiyaç duyulmaksızın, kabartma ekranlar aracılığı ile notaların okunmasına ve kabartma yazıcıdan ve mürekkep baskı yazıcıdan çıktı alınmasına imkân sağlayan kapsamlı bir nota erişim programıdır.

Program paketinde bir de müzik okuyucu yer almaktadır. Sharpe eye olarak adlandırılan bu yazılım ile mürekkep baskı notalar taranarak dijital ortama aktarılabilmekte ya da uygun formatlardaki dijital görsel nota dosyalarından okuma yapılabilmektedir.

Focus kabartma ekranlar görme engelli müzisyenlerin müzik derslerinde notalarını özgürce yazmalarını, not almalarını sağlayan ve çalgı notalarını istedikleri yere taşımalarını sağlayan cihazlardır.

Focus Kabartma Ekranlar Cihaz Görseli
Focus Kabartma Ekranlar Cihaz Görseli