Hakkımızda

Müzik ve Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu

Meslek Yüksekokulumuz, Üniversitemiz Rektörlüğüne bağlı olarak 01/07/2017 tarihli ve 30111 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 7033 sayılı kanunun 23. maddesi uyarınca, “Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu” adı ile kurulmuş olup 20/12/2017 tarihli ve 30276 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 7063 sayılı kanunun 2. maddesi uyarınca, “Müzik ve Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu” şeklinde değiştirilmiştir. Meslek Yüksekokulumuz müzik ve güzel sanatlar alanında; sanayi, ticaret, hizmet sektörlerinin ihtiyaçlarına teorik ve pratik eğitimle cevap verecek niteliktedir. Önlisans düzeyinde eğitim veren Meslek Yüksekokulumuzun Eğitim-Öğretim süresi 2 yıl olup Eğitim dili Türkçe’dir.

Akademik yapılanma bakımından Meslek Yüksekokulumuz;

 El Sanatları Bölümü,

Geleneksel El Sanatları Programı,

 Görsel-İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölümü,

Radyo ve Televizyon Programcılığı Programı şeklinde 1 programdan,
olmak üzere 2 bölüm ve 2 programdan oluşmaktadır.

Bu bölümlerden El Sanatları Bölümü – Geleneksel El Sanatları Programı ile Görsel-İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölümü – Radyo ve Televizyon Programcılığı Programı aktif olup, 2022 yılı itibariyle ilk öğrencilerini kabul etmiştir. Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) – 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT) ile öğrenci kabul etmektedir.

Meslek Yüksekokulumuz alan çalışması imkânlarını sunan bir “Devlet Üniversitesi”dir. Üniversitemiz bünyesinde bulunan çizim atölyeleri, radyo stüdyosu, televizyon stüdyosu, haber ve dergi uygulama atölyesi, el dokuma atölyesi, fotoğraf atölyesi olanakları ile öğrencilere nitelikli eğitim ve öğretim faaliyetlerinin sağlanması amaçlanmaktadır. Önlisans öğrencilerinin alanlarında uzmanlaşarak, kültür ve sanat sektöründe tercih edilen kaliteli ara eleman olmalarına imkân verilecektir. Öğrencilerin talebi doğrultusunda Önlisans eğitimi sonrasında uzmanlaşmak istediği alanda Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile lisans eğitimine devam edebilmektedir.