10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kapsamında  Tarihe Tanıklık Eden Basın Mensuplarının Sahadaki Fotoğraflarının Yer Aldığı ‘Bizim Hikâyemiz’ Adlı Sergi Ziyarete Açıldı

 “Bizim Hikâyemiz”

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında  tarihe tanıklık eden basın mensuplarının sahadaki fotoğraflarının yer aldığı ‘Bizim Hikâyemiz’ adlı sergi ziyarete açıldı.

Üniversitemiz Görsel-Görsel İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölümü tarafından 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında gazetecilerin, haber ve fotoğraf peşinde olduğu anlarda objektiflere yansıyan karelerden oluşan 82 fotoğrafın yer aldığı  ‘Bizim Hikâyemiz’ isimli sergi düzenlendi.

Üniversitemiz Sanat Galerisinde sanatseverlerin beğenisine sunulan sergi birçok medya kuruluşunun arşivinden seçilen fotoğraflarla oluşturuldu. Fotoğraflarda depremlerde, yangınlarda birçok afette yaz kış demeden zorlu şartlarda çalışan gazetecilerin fotoğraflarının yanı sıra önemli siyasi kişilerin haberleştirildiği anlarda vardı.

Yoğun ilgi gören sergiye Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Batuhan Mumcu, Rektörümüz Erhan Özden’in yanı sıra basın kuruluşlarının medya temsilcileri ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katılım sağladı.

Serginin açılışını Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Batuhan Mumcu,  Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Özden ile basın mensupları yaptı. 

Bakan Yardımcısı Mumcu, açılışta yaptığı konuşmasına 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak başladı. Kamuoyunu doğru ve hızlı bilgilendirmek, haber ve gerçekleri aktarmak için gece gündüz özveriyle çalışan basın emekçilerine şükranlarını sunarak “Bu kıymetli serginin, meslek profesyonellerinin objektifine yansıyan her bir karenin arka planındaki zorlu koşulları, duyarlılığı, kararlılığı ve cesareti barındırdığını fark etmemize vesile olacağına inanıyorum.” İfadelerini kullandı..

Rektör Prof. Dr. Erhan Özden de gazeteciliğin bir mikrofon, bir Fotoğraf makinesiyle başlayan meşakkatli ve zahmetli bir meslek olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti: “Her türlü insana dokunan, her türlü olaya hakim, her türlü insanla, her türlü deneyimle donanan bilge insanlar gazeteciler. İşiniz zahmetli, bizim çoğu zaman gözümüz, kulağımız olan bir noktadasınız. Ben ev sahibi olarak sizlerin bu anlamlı gününü canı gönülden, yürekten tebrik ediyorum.” dedi.

 Serginin kıymetli mimarı Bölüm Başkanımız Öğr. Gör. Gökay Baz ise sergiyi haberci olmak isteyen öğrencileriyle birlikte planladıklarını belirterek, mesleğin duayenlerini öğrencilerle buluşturmayı amaçladıklarını söyledi. Baz konuşmasını sergiye katkı sunan herkese teşekkürlerini sunarak sonlandırdı.

Konuşmaların ardından Bakan Yardımcısı Batuhan Mumcu, Rektör Erhan Özden, basın mensupları, öğrenciler ve diğer davetliler ile sergilenen fotoğrafları inceledi.

Büyük beğeni toplayan bu anlamlı etkinlikte Üniversitemiz Öğr. Gör. Salih Gündoğdu ve Arş. Gör. Mücahit Kol müzik dinletisi gerçekleştirdi.

Üniversitemiz Sanat Galerisinde 08 Ocak 2024 tarihinde sanatseverlerle buluşan sergi 12 Ocak 2024’e kadar ziyarete açık olacak.

Fotoğraf Galerisi