100+ Şehirler Arası Karma Sergisi Etkinliğimiz Ankara Merkez Olmak Üzere 11 Şehirde Gerçekleştirildi

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı anısına, Üniversitemiz Sanat ve Tasarım Fakültesi öncülüğünde ve Prof. Ruhi KONAK küratörlüğünde 100+ Şehirler Arası Karma Sergi etkinliği gerçekleştirildi.

Ankara, Antalya, Balıkesir, Düzce, Erzurum, İzmir, Karabük, Van, Samsun, Sinop, Karamürsel şehirlerinde 27 Ekim 2023 Cuma günü saat 14.00’te eşzamanlı olarak açılan sergide, 487 sanatçının eseri sergilendi.

Doç. Dr. Ömer Zaimoğlu, Doç. Dr. Işılay Konak, Doç. Dr. Hüseyin Elitok, Doç. Mine Dilber, Doç. Ebru Çatalkaya Gök, Doç. Dr. Yusuf Parlak, Dr. Öğr. Üyesi Vedat Ünaldı, Öğr. Gör. Mevlüt Kaplanoğlu, Öğr. Gör. Ayşe Sema Bardak, Öğr. Gör. Derya Arslan, Kenan Kaplan, Emine Seyyah Sönmez, Harun Güven, Tuğçe Akkaya, Ömer Akbulut, Veysel Batu, Hakim Kiye, Şerife Soylu, Harun Agah Altay, Ferhan Uludağ’ın şehir koordinatörü olarak görev aldığı ve büyük çabayla gerçekleştirilen sergide resim, heykel, minyatür, tezhip, grafik, ebru, tekstil, dokuma, kat-ı, fotoğraf, çini, seramik, cam, baskı resim ve hat alanlarından eserler sergilendi.

Ankara’daki merkez serginin açılışı Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Özden tarafından gerçekleşti. Serginin 100+ isminin, yüzüncü yıldan sonra her yıl artarak bir yenisinin eklenmesi anlamına geldiğini ifade eden Rektörümüz, zengin kültür ve sanatımızın tanıtılmasında büyük katkıları olan sergide emeği geçenlere teşekkür etti.

100+ Şehirlerarası Karma Sergi etkinliği aşağıda anılan galerilerinde gerçekleştirildi:

100+ ANKARA Sergisi, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Galerisi/ANKARA

100+ DÜZCE Sergisi, Düzce İl Halk Kütüphanesi Fuaye Alanı/ DÜZCE

100+ANTALYA Sergisi, Akdeniz Üniversitesi OLBİA Sanat Galerisi /ANTALYA

100+ İZMİR Sergisi, İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı Mithatpaşa Caddesi No:138 Konak /İZMİR

100+ SAMSUN Sergisi, Büyük Şehir Belediyesi Sanat Merkezi Atakum / SAMSUN

100+ ERZURUM Sergisi, Palandöken Özel Eğitim Meslek Okulu Galerisi/ ERZURUM

100+ SİNOP Sergisi, Sinop Üniversitesi Sanat Galerisi / SİNOP

100+ KARABÜK Sergisi, Karabük Üniversitesi Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve
Tasarım Fakültesi Sergi Salonu Safranbolu / KARABÜK

100+ KARAMÜRSEL Sergisi, Limon Sanat Galerisi Gazanfer Bilge Cad. No:79
Karamürsel /KOCAELİ

100+ BALIKESİR Sergisi, Balıkesir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sergi Salonu
/BALIKESİR

100+ VAN Sergisi, İpek Yolu Atatürk Sanat Galerisi, VAN

Etkinliği Ankara sergisi Üniversitemizin sanat galerisinde gerçekleştirildi. Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Özden ve etkinlik küratörü Prof. Ruhi Konak’ın konuşmalarıyla gerçekleştirilen sergi açılışına, çeşitli kurum ve kuruluşların yöneticileri, bürokratlar, akademisyenler, sanatçılar ve öğrenciler katıldı.

Şehir koordinatörlerinin galeri anlaşmaları bağlamında en az bir hafta açık tutulan sergiler, 08. 11. 2023 tarihi itibariyle bütün galerilerde sona erdi.

Basında ve sanat çevresinde ilgi uyandıran etkinliğin ikincisinin 100+1 Şehirlerarası Karma Sergi adıyla 29 Ekim 2024 yılında Türk Dünyasında farklı şehirlerde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Fotoğraf Galerisi