2024-2025 Akademik Yılı Erasmus+ Öğrenci Öğrenim Hareketliliği Başvuru Sonuçları

(2022- 2023 Sözleşme Dönemi 2023-1-TR01-KA131-HED-000120481-2022-1-TR01- KA131-HED- 000054149)

19.02.2024-08.03.2024 tarihleri arasında https://turnaportal.ua.gov.tr/ üzerinden başvuruları tamamlanmış olan Erasmus+ Öğrenci Öğrenim hareketliliği sonuçlarına EKLİ listeden ulaşılabilir. Listeye aşağıda yer alan “Ek Belgeler” kısmından ulaşabilirsiniz. Yerleştirme ile detaylar ve genel bilgiler için Erasmus Öğrenim Bilgilendirme Sonuç Belgesi incelenebilir. Belgeye aşağıda yer alan “Ek Belgeler” kısmından ulaşabilirsiniz.

1) YERLEŞİLEN ÜNİVERSİTELER

Üniversitemizin anlaşmalı olduğu üniversiteler ve toplam kotları göz önüne alınarak; başvuru kriterlerini sağlayan öğrencilerin puanları Türkiye Ulusal Ajansı tarafından belirlenen ve daha önceden ilan edilen ölçütlere göre hesaplanarak yerleştirme yapılmıştır.

Seçilen öğrenciler, öncelikle aday katılımcı olduklarını unutmamalıdır. Faaliyetin gerçekleştirilebilmesi ve hibelerin tahsisi için, MGU tarafından adaylık bildirimi yapılmasını takiben gidilecek üniversiteye başvuru yapılması ve kesin kabul alınması, beklenen resmi süreçlerin/belgelerin tamamlanması, ders uyuşmazlığı yaşamaksızın öğrenim anlaşmalarının hazırlanması ve özellikle vize başvuruları bizzat adayların sorumluluğundadır.

ÖNEMLİ UYARI: Erasmus+ KA131 Öğrenim Hareketliliği Programı Üniversitemize bağlı akademik birimlerin Programı (Avrupa) Ülkelerindeki ortaklarıyla imzaladıkların Kurumlararası Anlaşmalar üzerinden yürütülmektedir. Erasmus+ 2021 – 2027 döneminde meydana gelen yenilikler ve Erasmus Without Paper fazına uyum sürecinin devam etmesi nedeniyle,hâlihazırda var olan anlaşmalarda değişiklik söz konusu olabilmektedir. Herhangi bir tercihine yerleşen öğrencilerin aday gösterme işlemleri sırasında karşı kurumun anlaşma şartlarında gerçekleştirebileceği herhangi bir değişiklikten MGU sorumlu değildir.

2) HİBE DURUMU

Erasmus+ Başarı Puanına göre en yüksekten en düşüğe doğru sıralanan ve bir tercihine yerleşmiş olan öğrenciler, bütçe ölçütlerine göre belirlenmiş azami kontenjanlar dâhilinde hibeli katılımcı adayı olarak seçilecek ve tercih sıralamaları dikkate alınarak yerleştirilmiştir.

Türkiye Ulusal Ajansı tarafından ilan edilen 2023 Sözleşme Dönemi için Erasmus+ Yükseköğretimde Öğrenci ve Personel Hareketliliği (KA131) faaliyeti hibe dağıtım sonuçlarına göre MGU’ya tahsis edilen Hareketlilik Hibesi kapsamında öngörülen katılımcı sayısı 8’dir.

Başvuran sayısı, seviye ve bölümler değerlendirildiğinde 8 kişilik hibe, 1 Yüksek Lisans, 7 Lisans olarak dağıtılmıştır.

Herhangi bir tercihine yerleşen ancak hibe durumu “YEDEK” olarak belirtilen öğrencilere; seviyelerine ayrılan kota dâhilinde programdan vazgeçenler oldukça hibe sırası gelebilecektir.

Hibesiz olarak (Sıfır Hibe) Erasmus programından yararlanmak mümkündür. Herhangi bir tercihine yerleşmiş ancak hibe hakkı kazanamayan öğrenciler, hibe almadan da programdan yararlanabilirler.

Erasmus+ Öğrenci Öğrenim kapsamında hibe almaya hak kazanan öğrencilerin nihai kararlarını 30.06.2024 tarihine kadar MGU Dış İlişkiler Ofisi’ne bildirmeleri gerekmektedir. Bu tarihten sonra programdan vazgeçen öğrencilerin bir sonraki başvurularında -10 puan kesinti yapılacaktır.

  • Öğrenim faaliyeti kapsamında gitmeden önce teslim edilmesi gereken belgeler:

1. Kabul Mektubu ( karşı üniversiteden alınacaktır)
2. Öğrenim hareketliliği için Öğrenim Anlaşması (https://exchanger.kion.com.tr/)
3. MGU Akademik Tanınma Formu- Gidiş
4. MGU Dönem İzni
5. Hibe Sözleşmesi (Ziraat Bankası Oran Şubesi’nden EURO IBAN hesabı açtırılmalıdır)
6. Kaza ve Sağlık Sigortaları
7. Vize

  • Öğrenim faaliyeti kapsamında döndükten sonra teslim edilmesi gereken belgeler:

1. Katılım sertifikası
2. Transkript ( Karşı Üniversiteden)
3. Öğrenim hareketliliği için Öğrenim Anlaşması-After the Mobility
4. MGU Akademik Tanınma Formu- Gidiş
5. Gidiş-dönüş uçak biletleri
6. European Participant Survey

Programa seçilen öğrenciler için bir bilgilendirme toplantısı düzenlenecektir. Detaylar aşağıda yer almaktadır. Seçilen öğrenciler için toplantıya katılım zorunludur.

Bilgilendirme Toplantısı:
Toplantı Yeri:
  • MGÜ Rektörlük Zemin Kat Toplantı Salonu
Toplantı Gün ve Saati:
  • 17.04.2024, 14:00