23 Nisan Çocuk Şarkısı Söz ve Beste Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri arasında düzenlenen “23 Nisan Çocuk Şarkısı Söz ve Beste Yarışması” sonuçları, TBMM Halkla İlişkiler Konferans Salonu’nda düzenlenen törenle açıklandı.

TBMM’de düzenlenen ödül töreninde, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Erol Parlak bir konuşma yaptı. Ardından da Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Sekreteri Mehmet Ali Kumbuzoğlu konuştu.

Milli bayramların milletlerin hayatında önemli yeri olduğunu vurgulayan Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Erol Parlak, üniversite olarak 23 Nisan Çocuk Şarkısı Söz ve Beste Yarışması’nın paydaşı olmaktan mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış ruhunun sanat yoluyla çocuklara hatırlatılmasının çok anlamlı olduğunu söyleyen Rektör Parlak, “Ana gayesi milli Meclisimizin açılış ruhunun çocuklarımıza sanat yoluyla tekrar hatırlatmak olan bu yarışmanın, bir diğer gayesi de bu ruh doğrultusunda vücuda getirilmiş şarkı sözleri ve bestelerinin üretimi ve söz yazarları ile bestecilerimizin özgün eserler kazandırılmasına katkı sağlamaktır. Böylesi anlamlı bir yarışmayı düzenleyen TBMM Başkanlığı’na, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne, seçici kurula ve yarışmaya katılan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

TBMM Genel Sekreteri Kumbuzoğlu da konuşmasına, Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un, çok arzu etmesine rağmen yoğun yurt dışı parlamenter diplomasi programlarından dolayı katılamadığını belirterek başladı. Meclis Başkanı Şentop’un selamlarını ileten Kumbuzoğlu, bu yıl TBMM’nin 102. yılının kutlandığını hatırlatarak, iki yıldır Korona salgını nedeniyle yapılamayan kutlamaların bu yıl büyük bir coşku ve heyecanla gerçekleştirildiğini söyledi.

Hafta boyunca düzenlenen etkinliklerle “Milli Egemenliği esas alan istiklal ve hürriyet” kavramlarının önemini bir kez daha vurgulamaya gayret ettiklerini anlatan TBMM Genel Sekreteri Kumbuzoğlu, katılımcı bir anlayışla düzenlenen yarışmalarla da çocuklar ve gençlerle Meclis’in bütünleşmesini sağlamayı amaçladıklarını ifade etti. Kumbuzoğlu, etkinliklerin planlanması ve hazırlık aşamalarını yakından takip ederek gerçekleştirilmeleri konusunda gösterdiği kararlılık nedeniyle Meclis Başkanı Şentop’a da şükranlarını sundu.

TBMM Genel Sekreteri, etkinlikler kapsamında, “23 Nisan Futbol Turnuvası”, “Meclis Bahçesi Çocuk Bahçesi” ve 102 çocuğun katılımıyla Genel Kurul’da “Çocuk Oturumu” gerçekleştirildiğini, yurt dışında yaşayan Türk çocuklarının katılımıyla “Türkiye’nin Çocuklarından Türkiye Resimleri” yarışması düzenlendiğini, bir başka projeyle “Dünya Çocukları”nın Meclis’te ağırlandığını anlattı. Yine aynı kapsamda düzenlenen ve iki aydan fazla süren “Satranç Turnuvası”nın 23 Nisan haftasında tamamlandığını belirtti. TBMM Genel Sekreteri Kumbuzoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yapacağımız bir çok daha etkinlik vardı, ama sığdıramadık bu hafta içerisinde. İşte o etkinliklerden biri şu an gerçekleştireceğimiz etkinlik, “23 Nisan Çocuk Şarkısı Söz ve Beste Yarışması”. Aslında biz bunu ilan ettik, ilan ettiğimiz bütün tarihleri uyguladık. Bu aşamalarda muazzam çalışmalar yapıldı. Ancak 23 Nisan Haftasının sınırlı günleri ve yoğunluğunun yanında bir de eserlerin özellikle seslendirilmesi bir süreç gerektiriyor. Sizlerin huzuruna daha görkemli çıkalım diye bu haftayı seçtik. Ben çok heyecanlıyım, tabii yarışmacılarımız daha heyecanlı. Bizi çok aradılar “dereceye girdik ama, kaçıncıyız?” Dedik, burada öğreneceksiniz o heyecanı hep birlikte yaşayacağız. İnternet sitesine de koyabilirdik, ama burada o heyecanı birlikte yaşayalım dedik. Dereceye girenleri davet ettik. Gazi Meclisin manevi bünyesinde, bu çatı altında kaçıncı olduklarını birazdan öğrenecekler. Ben onları tebrik ediyorum, alınlarından öpüyorum. Bu ahenkli atmosferde bunları hep birlikte yaşayacağız.”

Jüri Üyeleri ve Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne teşekkür eden Kumbuzoğlu, “TBMM’nin açılışının 102’nci yılı anısına Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi koordinatörlüğünde düzenlediğimiz yarışmada Ankara Üniversitesi’nden, Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nden Öğretim Üyeleri, TRT Müzikten uzmanlardan destek aldık. Yarışma başlangıcından sonuçlanana kadar Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin sorumluluk ve gözetiminde yürütüldü” dedi.

Söz ve beste yarışmasıyla “Kalıcı Eser” niteliğini haiz eserlerin ortaya çıktığını kaydeden Kumbuzoğlu, “Evet biz bu yarışmayla gelecek kuşakların da söyleyeceği “Kalıcı Armağanlar” bırakıyoruz. Sayın Başkanımız Mustafa Şentop’un sanata ve sanatçıya verdiği değerin bir izdüşümü olan bu yarışmayı baştan sona koordine eden Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesinin Rektörü Sayın Prof. Erol Parlak’a, Rektör Yardımcısı ve Jüri Başkanı Sayın Prof. Dr. Serda Türkel Oter’e ve tüm jüri üyelerine huzurunuzda teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Yarışmaya kısa bir süre içerisinde 487 müracaat olduğunu anlatan TBMM Genel Sekreteri, beklenenden çok daha yoğun bir katılım olduğunu belirtirken, katılan eserlerin çokluğundan oldukça memnun olduklarını ifade ederek, yarışmaya katılan tüm eser sahiplerine de teşekkürlerini iletti.

TBMM Genel Sekreteri Mehmet Ali Kumbuzoğlu’nun konuşmasının ardından ödül törenine geçildi. Öncelikle mansiyon ödülleri dağıtıldı. Ardından da dereceye giren eserler, koro tarafından seslendirildi. Törenin sonunda birinci olan eser tekrar koro tarafından seslendirildikten sonra toplu fotoğraf çektirildi.

YARIŞMADA DERECEYE GİREN ESER VE SAHİPLERİ ŞÖYLE:

1. Olan Şarkı: “Ben 23 Nisan”
Söz ve Beste Sahibi: İlhan Çınar
Seslendiren: Lal Rengin Atila

2. Olan Şarkı: “Hoş geldin 23 Nisan”
Söz ve Beste Sahibi: Mehmet Ali Açıksöz
Seslendiren: Mina Açıksöz

3. Olan Şarkı: “En Güzel Bayram”
Söz ve Beste Sahibi: İsmail Doğan
Seslendiren: Erva Maraş

Mansiyon Ödülü: Nur Sarpdere Tat
Mansiyon Ödülü: Güneş Kaya
Mansiyon Ödülü: Hakan Koçer
Mansiyon Ödülü: Nazan Ünal

Fotoğraf Galerisi