A’dan Z’ye Scopus Eğitim Serisi Başlıyor

Değerli Kullanıcılar,

19-22 Eylül tarihleri arasında, Türkiye çapında çevrimiçi düzenlenecek “A’dan Z’ye Scopus Eğitim Serisi”ne davetlisiniz. Her gün Türkiye saatiyle 16:00’da 1’er saat olarak planlanan eğitimlerle, Elsevier’in kapsamlı özet ve atıf veri tabanı Scopus’un çok yönlü kullanım alanlarını ve akademik araştırma çabalarınıza nasıl destek olabileceğini keşfedebilirsiniz.

Scopus ne işe yarar?

 1788 yılından günümüze tüm bilimsel alanlarda ve yayın türleri (dergi, kitap, konferans vb) kapsamında tek bir yerden literatür tarama
 Atıf bazlı dahil olmak üzere farklı metriklerle ve verilerle yayın, dergi, yazar ve kurum analizi
 Bilim dünyasına ve kendi yayınlarınıza THE, QS, OECD, European Commission gibi uluslararası kuruluşlarla aynı pencereden bakabilme
 Hem bilimsel çalışmalarınızın hem sizin için görünürlük artışı
 Ulusal ve uluslararası teşvik şartlarını karşılama kontrolü
 Daha fazlası için bkz https://www.elsevier.com/tr-tr/solutions/scopushttps://www.scopus.com

Eğitim serisinde katılmak istediğiniz oturumlara ayrı ayrı kayıt yapmanız gerekmektedir. Ücretsiz ve Türkçe dil desteği ile sunulacak eğitim serisi boyunca konusunda uzman eğitmenlere sorularınızı yöneltme fırsatı bulabileceksiniz. Ek olarak 4 oturumun tamamına katılanlara (her bir oturumda minimum 45 dk bulunmak gereklidir) katılım sertifikası imkanı sunulacaktır.

Kayıt Bağlantıları:
A’dan Z’ye Scopus Eğitim Serisi

1. Oturum: 19 Eylül 2023 – Salı, Saat: 16:00 – Scopus’a Giriş

Yeni kullanıcıların, Scopus’ta verimli bir şekilde araştırma yapmalarını sağlayacak temel bilgi ve örneklerin yanı sıra , “Yazar Profillerinin (Author Profiles)“ doğru bir şekilde yönetilmesi ile akademik etki ve görünürlüğe dair ipuçları paylaşılacaktır.

2. Oturum: 20 Eylül 2023 – Çarşamba, Saat: 16:00 – Scopus ile Araştırma Destek Başarınızı Artırma

Bu webinarda, araştırma ve çalışma alanınızı nasıl Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SDG) bazlı analiz edebileceğinizi ve halihazırda hibe vs ile desteklenmiş araştırma ve araştırma projeleri ile karşılaştırabileceğinizi göreceksiniz.

3. Oturum: 21 Eylül 2023 – Perşembe, Saat: 16:00 – Scopus ile Doğru Dergi Seçimi

Araştırmanız için doğru dergiyi seçmek, kaliteli hakem değerlendirmesi için doğru uzmanlığa erişebilmenin yanı sıra, çalışmanızın yayınlanabilmesi ve görünürlüğü için çok önemlidir. Bu oturum, size alanınızdaki ilgili dergileri etkili bir şekilde aramak için gerekli bilgi ve araçları sunuyor.

4. Oturum: 22 Eylül 2023 – Cuma, Saat: 16:00 – İleri Seviye Araştırma Analizi

Bu oturumda, Scopus verilerine dayalı sunulan hizmetleri, araçları ve çözümleri kullanarak araştırmanızı daha üst seviyelere ulaştırabilmenin yollarını öğrenebilirsiniz. Ek olarak araştırmacıların ilgi alanları ve gelişmekte olan araştırma disiplinleri hakkında önemli bilgiler elde etme, gelişmiş veri entegrasyonu için API’lere erişme, hibe/destek fırsatlarını keşfetme gibi konularda SciVal’den nasıl yararlanılabileceği anlatılacaktır.

Ayrıca, kayıt olmak için Türkiye Araştırmacı Portalını ziyaret edebilir, geçmiş eğitim kayıtlarını izleyebilir ve yeni eğitimlerden haberdar olabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için: Türkiye Araştırmacı Portalı