Anadolu’nun Dokuma Belleği Yazılı Kumaş Örnekleriyle Sergilendi

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Ebru ÇATALKAYA GÖK, Anadolu’nun dokuma belleğindeki kültürü, Eskişehir’de hayata geçirdiği sergi ile gün yüzüne çıkardı..

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi MGÜ Eğitim Fakültesi Görsel Sanatlar Eğitim Bölümü Öğretim Üyesi Ebru Çatalkaya Gök, “Dokuma Belleği 2 – Yazılı Kumaşlar” adını verdiği kişisel sergisini sanatseverlerle buluşturdu. Sergide Türkiye, İran, Afganistan, Azerbaycan, Özbekistan ve Irak’ta bulunan mimari eserler üzerinde bulunan kitabeler dokuma ile yorumlanarak 27 Ağustos – 2 Eylül tarihleri arasında Eskişehir Atila Özer Karikatürlü Ev’de sergilendi.

Sergiyi hazırlama sürecinde Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin verdiği desteklerin çok kıymetli ve anlamlı olduğunu ifade eden Gök, sergisi hakkında şu ifadeleri kullandı. “Dokuma Belleği” sergi serisinin devamı niteliğinde olan bu sergide ilave desen çözgü ipliği ile dokunmuş 20 adet eser yer aldı. Sevai ve Abani kumaşların renk özelliklerine sadık kalınan eserlerde Mak’ılî yazı çeşidi ile yazılmış Sübhan Allah, Kelime-i Tevhid, Allah (c.c.), Nebi Muhammed (Sav), Ali (kv), Dört halife, Ya Kerim, Ya Settar, Ya Aziz, Ya Gaffar gibi kitabeler dokunmuştur. Mak’ılî yazı formundaki harflerin hareket sayıları çözgü hareket sayısı ile orantılı olduğu için kitabeler buna dikkat edilerek seçilmiştir”.

Fotoğraf Galerisi