Bizim Orkestra’dan Kültür Yolu Festivali Kapsamında CSO ADA Ankara’da Muhteşem Konser

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesinde eğitim gören üstün yetenekli, özel gereksinimli öğrencilerimizden oluşan “Bizim Orkestra” Başkent Kültür Yolu Festivali kapsamında 26 Eylül 2023 tarihinde bir konser verdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Üniversitemiz ve Beyazay Derneği işbirliğinde düzenlenen etkinlik, CSO Ada Ankara Yerleşkesi Mavi Salon’da gerçekleşti.

Âşıklık geleneğinin önemli temsilcilerinden Türk Halk Ozanımız Âşık Veysel’e ithafen gerçekleştirilen bu konserde “Bizim Orkestra” izleyicilerine keyif dolu anlar yaşattı. Gecemizde Sinan Akçıl da bir sürpriz yaparak özel gereksinimli öğrencilerimizle sahne aldı. Bu anlar ise geceyi daha da unutulmaz kıldı.

Öğrencilerimizle şarkı söylemenin mutluluğunu paylaşan Sinan Akçıl’a hediyelerini takdim eden Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Özden günün anlam ve önemini vurgulayan bir konuşma yaparak “Müzik, sanat; hayatta insanları birleştiren, bir araya getiren, arada engelleri ortadan kaldıran, bizlere yarını bahşeden bir şey. Bugün, bu güzel ve özel çocuklarımızın bize bütün üstün özellikleriyle gösterdikleri performans ile bir defa daha şahit oluyoruz ki insanın istediği zaman yapamayacağı bir şey yok.” ifadelerini kullandı.

Konsere katılan T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Sevim Sayım Madak, “Engelli bireylerimizin kendilerini ifade edebilmeleri ve yaşama daha sıkı bağlanmaları için sanatın her dalıyla özellikle de müzikle ilgilenmeleri gerçekten çok kıymetli.” şeklinde düşüncelerini ifade ederken konserde emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.

Türkiye Beyazay Derneği adına kapanış konuşmasını yapan 25. ve 26. Dönem Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt ise UNESCO tarafından bu yılın Âşık Veysel yılı ilan edilmesi dolayısıyla bu değerli orkestranın gerçekleştirdiği konserin Âşık Veysel’e ithaf edilmesinin çok kıymetli olduğunu vurgularken “Bu vesileyle gerçekleşen konserde tüm sanatçılarımıza ve özel gereksinimli öğrencilerimize teşekkür ediyorum.” ifadesini kullandı.

İzleyicilerden büyük beğeni toplayan konser, günün anısına gerçekleşen teşekkür belgesi ve hediye takdiminin ardından fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Fotoğraf Galerisi