Eğitimde ve Sanatta Kadın Olmak

Her yıl 8 Mart’ta kutlanan Dünya Kadınlar Günü üniversitemizde de kutlandı. Üniversitemiz çok değerli öğretim üyeleriyle birlikte hazırlanan programa pek çok katılımcı eşlik etti.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Müzik ve Güzel Sanatlar Eğitim Fakültesi olarak sizler için hazırlanan “Eğitimde ve Sanatta Kadın Olmak” adlı program 08.03.2021 tarihinde saat 11.00’de çevrim içi olarak yürütüldü. Moderatörlüğünü Doç. Dr. Bilgehan EREN’in üstlendiği programda 3 farklı etkinliğe yer verildi. İlk olarak dünya kadınlar gününe özel hazırlanan ve kaydedilen bir müzik eseriyle başlandı. Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü’nden Doç. Dr. Bilgehan EREN (mezzosoprano) ile Arş. Gör. Ruveyda Sultan ÜNVER’in (soprano) seslendirdiği Mendelssohn Herbstlied düetine İcra Fakültesi öğretim üyelerimizden Dr. Öğr. Üyesi Aslı Ceren YILDIRIM piyano ile eşlik etti.

Bu mini dinletinin ardından sanatçı ve emektar kadın hocalarımızla yapılan çevrim içi söyleşiye müzik ve ses eğitimi alanında çalışmalarıyla Prof. Dr. Ayşe Meral TÖREYİN ve sanat eğitimcisi, ressam Çiğdem BUÇAK TELLİ konuk oldular. Değerli konuklarımız söyleşilerinde kendi yaşamlarından anekdotlar paylaşarak kadınlar gününün yalnızca 8 Mart’ta kutlanan bir gün olmaktan çıkarılarak genel bir algıya dönüşmesi gerektiğini vurguladılar. Erkek kadın ayırmaksızın eşit koşullarda varlık göstermenin öneminden bahsettiler. Eğitimci oluşu dolayısıyla Prof. Dr. Ayşe Meral TÖREYİN ne olursa olsun vazgeçmeden devam etmenin önemine vurgu yaparken, Ressam Çiğdem BUÇAK TELLİ dünyadaki kadınları görerek hassasiyet kazandığını ve mutlu, üzgün, yorgun, güçlü kadınları resimlerine taşıdığını ve kendi de bir kadın olarak kadınları bu şekilde resmetmekten mutluluk duyduğunu dile getirdi.

2021 kadınlarının ardından programın devamında küçük bir mizansen ile “Tarihten Kadınlarla Zamansız Söyleşi” başlığı altında bir başka etkinlik ile güçlü kadın figürlerine yer verildi. Doç. Dr. Bilgehan EREN’in sunuculuğunu yaptığı ve geçmişte gerek sanatlarıyla gerekse güçlü duruşlarıyla bizlere örnek ve ilham olan 3 kadın sanatçı canlandırılmıştır. Etkinlikte güçlü kadın olarak ikon haline gelmiş dünyaca ünlü ressam Frida Kahlo’yu Dr. Öğr. Üyesi Tuğba ÇELEBİ canlandırırken ilk Türk kadın ressam Mihri Hanım’ı Arş. Gör. Aylin KARA IŞIK ve 20. Yüzyılın önemli kadın bestekârlarından Neveser Kökdeş’i Arş. Gör. Ruveyda Sultan ÜNVER canlandırmıştır.

Fotoğraf Galerisi