Hz. Mevlana’nın 749. Vuslat yıl dönümü vesilesi ile Şeb-i Arus Programı Gerçekleşti

Hz. Mevlana’nın 749. Vuslat Yıl Dönümü Vesilesi ile
Şeb-i Arus Programı Gerçekleşti

Üniversitemiz ve Mamak Belediyesi işbirliğinde Hz. Mevlana’nın 749. Vuslat yıl dönümü vesilesi ile Şeb-i Arus Programı Gerçekleşti. 14 Aralık 2022 Çarşamba günü saat 19.00’da Mamak’ta bulunan Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kongre Merkezi’nde düzenlenen Şeb-i Arus törenine; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Lütfihak Alpkan, Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Özden, Mamak Kaymakamı Ali Sırmalı ile birlikte ilçe protokolü ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Mamak Belediye Başkanı Murat Köse açılış konuşmada “Hz. Mevlana’yı ve diğer manevi mimarlarımızı tanımak, tanıtmak ve onların yaktığı meşaleyi daima yanık tutmak ve onların öğüdünü zamanımıza ve yarına taşımak hepimizin görevidir. Bu duygu ve düşüncelerle 749. Yıldönümünde Hz. Mevlana’yı ve Anadolu’nun manevi mimarlarını rahmetle yâd ediyorum” dedi.

Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Özden ise “Hz. Mevlana insanlığa çok önemli bir şey söylemiştir: ‘Gel ne olursan yine gel.’ Bu hoşgörü şüphesiz Türk-İslam sentezinin dünyaya verdiği en önemli mesajdır. Bu yüzden Mevlana’yı anlayabilmek için çok okumak, çok düşünmek ve kıssalarından hisse çıkarabilmek çok önemli” diyerek ailelere çocuklarına Hz. Mevlana’nın hala güncelliğini koruyan öğretilerini aktarmaları tavsiyesinde bulundu.

Protokol konuşmalarının ardından Üniversitemiz Türk Müziği İcra Heyeti ve Hüseyin Fahrettin Dede’nin Acemi Aşiran Mevlevi ayini icrası ve sema mukabelesi ile devam etti.

Önceki Dönem Ak Parti Çorum Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, Türksoy Genel Sekreter Vekili Doç. Dr. Bilal Çakıcı, KKTC Büyükelçiliği Eğitim Ateşesi Ahmet Arslan, ÜAK Genel Sekreteri Abdülkerim Çalışkan, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Barış Karaelma ve Prof. Dr. Zafer Kurtaslan ve AK Parti İl Kadın Kolları Yürütme Kurulu Üyesi Asude Ulu’nun da katıldığı “Bu Yıl Dostluk Vakti” teması ile gerçekleşen Şeb-i Arus töreni yoğun ilgi gördü.

Fotoğraf Galerisi