Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı’nın (TÜRKSOY) kuruluşunun 30. yılı ve Türkiye’nin 100. yılına ithafen düzenlenen “TÜRKSOY Ressamlar Buluşması” programı kapsamında “Kuzey Makedonya’dan Ressamlar Sergisi”, Üniversitemiz ev sahipliğinde gerçekleşti.

Sergi açılışına Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Abdullah Erdem Cantimur, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Sayit Yusuf, Kuzey Makedonya Ankara Büyükelçisi Jovan Manasijevski, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Başkan Yardımcısı Mahmut Çevik ve Ankara’da görev yapan çok sayıda diplomatik misyon temsilcisi katıldı.

Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Özden, açılış konuşmasında TÜRKSOY’un gönül coğrafyasını birleştirdiğine dikkat çekerek “Tarihin bize sunduğu, en önemli mirasların yaşatıldığı çok benzer özelliklere ve kaynaklara sahip olduğunu bizler bu uluslararası etkinliklerde görüyoruz” açıklamasında bulundu.

TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Sayit Yusuf ise sanatın insanları bir araya getirme gücüne işaret ederek; “Biz birbirimizi tanıdıkça birbirimizi seveceğiz, birbirimizi sevdikçe de birlikte üreteceğiz” şeklinde konuştu.

Kuzey Makedonya Ankara Büyükelçisi Manasijevsk de katılımlarından dolayı misafirlere ve ev sahipliğinden dolayı Üniversitemize teşekkür ederek etkinliğin ortaklarından biri olmalarından dolayı memnuniyetlerini dile getirdi.

Açılış programında konuşmalarını gerçekleştiren TİKA Başkan Yardımcısı Mahmut Çevik ise kurumlarının Balkanlar ve Doğu Avrupa ülkelerine yapılan kalkınma yardımları ve kalkınma projeleri üzerine çalıştığını söyleyerek TİKA’nın faaliyetlerinin çoğunluğunu “kültürel” projelerin oluşturduğunun altını çizerek Üniversitemizde gerçekleşen etkinliğin öneminden bahsetti.

Açılış programı, karşılıklı hediye takdimi ve müzik dinletisinin ardından sergi ziyareti ile sona erdi.