Meclisimizin Kuruluşunun 100. Yılı ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun

Bundan tam 100 yıl önce bugün, son derece zor şartlar altında açıldı Türkiye Büyük Millet Meclisi. Ülke işgal altındaydı, yüzyıllardır bağımsız olarak yaşamış Türk milleti, hızla karanlığa ve tutsaklığa doğru sürükleniyordu. Ancak Türk milletinin bağımsızlığını işgalci güçlere teslim etmeye hiç niyeti yoktu. Milli mücadele ateşi Mustafa Kemal’in 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkmasıyla alev aldı ve gün be gün büyüyerek tüm Anadolu’ya yayıldı. 1920′ yılının Nisan ayında yurdun dört bir tarafından seçilen 363 vekil Türk milletinin iradesini ortaya koymak üzere Ankara’da bir araya geldi. Ve, Türkiye Büyük Millet Meclisi, 23 Nisan 1920 Cuma günü görkemli bir törenle açıldı. Türkiye Cumhuriyeti’nin temelinin atıldığı bu açılışla Türk milleti, geleceğine sahip çıkmada ne denli kararlı olduğunu da tüm dünyaya ilan etmiş oluyordu!

Bugün 100. kuruluş yıldönümünü kutladığımız Türkiye Büyük Millet Meclisi, tam yüz yıldır ülkemizde demokrasinin ve milli egemenliğin güvencesi olarak görev yapmaya devam ediyor, milletinden aldığı destekle daha nice yıllar boyunca devam edecek.

Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm milli mücadele kahramanlarımızı, şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.

MECLİSİMİZİN KURULUŞUNUN 100.YILI VE
23 NİSAN ULUSAL EGEMENLIK VE ÇOCUK BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN