MGÜ 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Töreni’ni Gerçekleştirdi

Üniversitemiz 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Töreni, T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’un katılımıyla gerçekleşti.

Açılış törenine; Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı Genel Sekreteri Abdülkerim Çalışkan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü Ömer Faruk Belviranlı ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Başkan Yardımcısı Sayit Yusuf’un da yer aldığı törene ayrıca çok sayıda akademik ve idari personelle öğrencilerimiz katıldı.

İcra Sanatları Fakültesi Büyük Amfi’de düzenlenen törende; saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Üniversitemiz tanıtım filmi gösterildi. 8 Kasım Salı günü düzenlenen törende Üniversitemiz öğretim elemanları ve öğrencilerimiz tarafından müzik dinletisi icra edildi. Dinletilerin ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İklim Elçisi öğrencimiz Veysel Gökçek ve Türkiye Burslusu Nijeryalı Öğrencimiz Wisdom Essien’in selamlama konuşmaları ile devam eden programın açılış konuşmalarını Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Özden gerçekleştirdi.

Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Özden yaptığı açılış konuşmasında 2017’de kurulan Üniversitemizin Türkiye’nin müzik alanındaki ilk tematik üniversitesi olduğunu belirterek, öğrencilerimizin Üniversitemizde düzenlenen etkinliklerde performanslarını gösterme fırsatı yakaladığını ve geliştirilen önemli projelerle farklı kültürler tanıma imkânı bulduğunu ifade etti. Prof. Dr. Özden; programlardan mezun olan öğrencilerimizin eğitimlerini lisansüstü düzeyde de sürdürdüğünü, öğrencilerimizin lisans eğitimlerinin ardından profesyonel müzik hayatlarını akademisyenlik, müzik ve görsel sanatlar öğretmenliği, stüdyo ve sahne tonmaysterliği, TRT ile Kültür ve Turizm Bakanlığı gibi kurumlarda vokal ve saz sanatçısı olarak devam ettirdiklerini de bildirdi.

Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Özden’in konuşmalarının ardından 2022-2023 akademik yılı açılış dersini T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz verdi. Yavuz konuşmasında, kültür ve sanata dair her işin kendilerini heyecanlandırdığını ve bu nedenle daha fazlasını üretmek için çalıştıklarını belirterek, “Türk milleti olarak medeniyetimizi oluşturan tüm unsurlarla özellikle kültür ve sanat anlamında dünya tarihine kattığımız değer de muazzam” şeklinde konuştu.

Kültür endüstrilerinden ve istihdama katkılarından da söz eden Yavuz, Ülkemizin yaratıcı çıktılar bileşeninde 20 basamak yükselişle 15. sırada yer alarak kendi coğrafi grubunda birinci olduğunu ifade ederek Üniversitemiz ve Bakanlık arasındaki işbirliğinin bu anlamda çok kıymetli olduğunu söyledi.

Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’un açılış dersinin ardından Rektörümüz, Bakan Yavuz’a hediye takdim etti.

Akademik yıl açılış programı Üniversitemiz Müzik ve Güzel Sanatlar Eğitim Fakültesi ve Meslek Yüksekokulu Binasının açılışı ile devam etti. Bakan Yavuz, Rektörümüz, protokol üyeleri, öğretim elemanlarımız ve öğrencilerimiz ile birlikte gerçekleştirilen yeni binamızın açılışında Prof. Dr. Ebru Temiz yönetiminde Müzik Eğitimi Bölümü öğrencilerimiz tarafından müzik dinletisi icra edildi. Yoğun katılım ile gerçekleşen açılış töreni, balo salonunda düzenlenen kokteylle sona erdi.

Fotoğraf Galerisi