MGÜ’ den Anlamlı Etkinlik; ‘Bir Kadın Değiştiğinde’

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi “Bir Kadın Değiştiğinde” isimli konferansa ev sahipliği yaptı. Konferansta, dört kadın hikâyesi üzerinden kadınların değişim ve dönüşümü konu alındı.

Üniversitemizde 8 Mart Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Engelsiz Müzik ve Görsel Sanatlar Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi aracılığıyla “Bir Kadın Değiştiğinde” adlı konferans gerçekleştirildi.

Engelsiz Müzik ve Görsel Sanatlar Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Tuğba Çelebi’nin konuşma yaptığı konferansta dört farklı kadın hikâyesi ele alındı.

İhtiyacımız olan tek şey “Sevgi”

Kadınların hayatları üzerinde birçok engel olduğu için Engelsiz Müzik ve Güzel Sanatlar Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak bu konferansı düzenlediklerini belirten Tuğba Çelebi, kişinin kendine sarıldığı zaman asıl hikâyenin başladığını ve tek ihtiyacımız olan şeyin sevgi olduğunu ifade ederek; Joanne Kathleen Rowling, Maria Montessori, Frida Kahlo ve Louis Hay’in hikâyeleri üzerinden kadınların önündeki engelleri ve kadınların pes etmeden bu engelleri aştığında yaşadığı değişim ve dönüşümleri anlattı.

Konferansta ayrıca sevginin, değer görmenin ve karşılık beklenemeden yapılan iyiliğin gücünü vurgulayan Çelebi, kadınların hangi koşulda olursa olsun kendi başarı öyküsünü yazabileceğini söyleyerek, kadının dünyayı değiştirici gücünü Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın hikâyesi üzerinden aktardı.

Katılımcıların ilgiyle takip ettiği etkinlik, Neşet Ertaş’ın “Kadınlar insandır, biz insanoğlu” sözü ile sona erdi. Etkinlik sonunda Dr. Öğr. Üyesi Tuğba Çelebi’ye teşekkür belgesi takdim edildi.

Fotoğraf Galerisi