Moğolistan’da Türk Halk Müziği Rüzgârı Esti

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, Moğolistan’da Türk müziğini tanıtmak adına, içerisinde konser ve çalıştayların da bulunduğu bir dizi önemli etkinliğe imza attı. Moğolistan’da bulunan üniversitelerle iş birliği protokollerinin de imzalandığı ziyarette üniversitemiz heyetine ilgi büyük oldu.

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, T.C. Dışişleri Bakanlığı Ulanbator Büyükelçiliği işbirliğiyle Moğolistan’ın başkenti Ulanbator’da, Anadolu’nun çeşitli müzik kültürlerine ait ezgiler sanatseverlerle buluştu. Üniversitemiz öğretim elemanları tarafından icra edilen eserler sanatseverlerden tam not aldı.

8 Nisan’da başlayan ve üç gün süren etkinlikler, Moğolistan’ın önemli konser salonları arasında yer alan Ulanbator Moğolistan Ulusal Opera ve Balesi Akademik Tiyatro’sunda gerçekleştirildi.

Etkinliklerde Üniversitemizi temsilen Öğr. Gör. Eren Can Yıldız, Öğr. Gör. Salih Gündoğdu, Arş. Gör. Mücahit Kol ve çalgı eğitimi bölümü lisans 3.sınıf öğrencisi Buğra KUTBAY yer aldı. Üniversitemiz öğretim elemanlarının sergilediği icra performansları dakikalarca ayakta alkışladı. Konser sonrasında T.C Ulanbator büyükelçiliğimiz tarafından yurtdışı misyon temsilcilerinin yer aldığı bir resepsiyon da tertip edildi.

Etkinlikler kapsamında saz ve halk müziği üflemeli çalgılar ailesinin tarihsel süreci ve çalgılarının teknik özelliklerini tanıtıcı bir çalıştay da düzenlenerek, halk çalgılarımız Moğol akademisyenler, öğrenciler ve diğer sanat sever katılımcılara tanıtıldı.

Türk müziğini dünyada tanıtmak adına çok sayıda Müzik Üniversitesi ile iş birliği anlaşması bulunan Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, Moğolistan’ın en köklü sanat üniversiteleri arasında yer alan Moğolistan Devlet Kültür ve Sanat Üniversitesi ile de iş birliği masasına oturdu. İmzalanan protokol kapsamında, öğrenci ve eğitmen değişimleri, müzik araştırmalarında yapılacak iş birlikleri, ortak konserler verilmesi gibi önemli maddeler yer aldı.

Moğolistan ziyareti kapsamında Üniversitemizi temsilen “Proje Geliştirme ve Koordinasyon Birimi” koordinatörü Öğr. Gör Eren Can Yıldız ve Koordinatör Yardımcısı Engin Özdemir, T.C Ulanbator Büyükelçisi Zafer Ateş’i ziyaret ederek Türk ve Moğol müzik kültürlerinin kaynaşması adına atılacak adımlar üzerine fikir alışverişinde bulundu.

Fotoğraf Galerisi