Okan Murat Öztürk İle Salı Söyleşileri
‘Türkiye’de Müzik Eğitiminin Temel Sorunları’

“OKAN MURAT ÖZTÜRK İLE SALI SÖYLEŞİLERİ”

Salı Söyleşileri bu hafta, ülkemizde ‘akademik müzik eğitimi’ alanının eleştirel bağlamda önde gelen akademisyenlerinden Prof. Dr. Gökmen Özmenteş‘i konuk ediyor.

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Müzik Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Müzikoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Okan Murat Öztürk tarafından hazırlanan ve her hafta salı günleri saat 20:00’de MGÜ YouTube kanalı üzerinden yayınlanan Salı Söyleşileri’ne bu hafta, Türkiye’de akademik müzik eğitimi alanının önde gelen araştırmacı ve akademisyenlerinden Prof. Dr. Gökmen Özmenteş konuk oluyor.

“Türkiye’de Müzik Eğitiminin Temel Sorunları”na odaklanan söyleşide, ülkemizde özellikle akademik bağlamda müzik eğitimi alanının ana meseleleri üzerinde duruluyor ve akademik müzik eğitiminden ne anlaşılması gerektiği sorgulanıyor. “Yeni şeyler okuyarak da gerileyebiliriz” diyen Prof. Dr. Özmenteş, alanın başta gelen meselelerinin bilimsel araştırmalarda eleştirel yaklaşımın eksikliği olduğuna dikkat çekiyor. Bu bağlamda alana katkı sağlanmasında sorgulayıcı yaklaşımların önemini vurgularken, cesur yazarlara duyulan ihtiyacın da altını çiziyor.