Okan Murat Öztürk İle Salı Söyleşileri
‘Türkiye’de Türk Müziği Eğitiminin Akademik Sorunları’

“OKAN MURAT ÖZTÜRK İLE SALI SÖYLEŞİLERİ”

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, Türkiye’nin önde gelen bilim, sanat ve kültür insanlarını, ‘müzik’ üzerine konuşulan keyifli sohbetlerde dinleyiciyle buluşturmaya devam ediyor

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Müzik Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Müzikoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Okan Murat Öztürk moderatörlüğünde, her hafta salı günleri saat 20:00’de YouTube kanalı üzerinden yayınlanan Salı Söyleşileri, birbirinden değerli konukların katılımıyla müzik, insan, kültür, sanat, bilim, toplum ve doğaya dair keyifli söyleşiler gerçekleştirmeye bütün hızıyla devam ediyor.

Salı Söyleşileri’nin bu haftaki konuğu, Türk müziği teori kaynakları alanındaki çalışmalarıyla tanınan, Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü öğretim üyelerinden ud sanatçısı, Prof. Dr. Oya Levendoğlu. “Türkiye’de Türk Müziği Eğitiminin Akademik Sorunları” başlıklı söyleşi, ilginç bir ironiyle, Türk müziğinin Türkiye üniversitelerindeki akademik sorunlarına eğiliyor. Başta teori ve tarih alanları olmak üzere eğitim alanındaki kaynak ihtiyaçları ve geleneksel çalgılara yönelik metod çalışmalarına yeni yaklaşımlar, söyleşinin odağını oluşturuyor.

Salı Söyleşileri dizisi boyunca alanlarına önemli katkılar sağlamış birbirinden değerli uzmanlar, akademisyenler ve sanatçıların katıldığı sohbetlerde Anadolu uygarlıklarından sanat ve müzik tarihine, çalgıların renkli dünyasından icra alanının yaratıcı yönlerine, doğa ve insan ilişkisinden müzik eğitimi alanının imkân ve sorunlarına, Türk müziğinden dünya müziklerine, tarihten günümüze pek çok konu üzerinde duruluyor ve müzik yapan, müzik üzerine düşünen, müziği merak eden tüm ‘müzik’ insanları, ‘müzikseverler’ ve ‘müzik dostları’nın ilgisine sesleniliyor.