mucahit.kol@gmail.com
Dahili: 1539
İcra Sanatları Fakültesi

Arş. Gör. Mücahit KOL

Çalgı Eğitimi Bölümü

Biyografi

1996 yılında İstanbul’da doğdu. Aslen Trabzon/Sürmeneli’dir. Medipol Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Türk Müziği Bölümü’nde aldığı lisans eğitimini (2014-2018), Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Çalgı Eğitimi Bölümü’nde gerçekleştirdiği “Talip Özkan’ın Saz İcrasının Tavır Özellikleri Açısından İncelenmesi” konulu Yüksek Lisans (2019-2022) tez çalışması ile tamamladı. Saz icrası eğitimini mızraplı ve mızrapsız icra teknikleri kapsamında usta icracılar Erol Parlak ve Sinan Ayyıldız’dan aldı. 2014’ten başlayarak çeşitli kurslarda saz eğitmenliği yaptı. 2018-2019 yılları arasında Medipol Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Türk Müziği Ana Sanat Dalında öğretim görevlisi olarak saz, tanbur ve halk müziği repertuvarı derslerini yürüttü. 2019-2020 yılları arasında Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak saz dersleri verdi ve 2021 yılında aynı üniversitenin İcra Sanatları Fakültesi’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladı. Şu an da sanatta yeterlik eğitimine devam etmektedir.

2022 yılında “Girift Kuartet” ile Moğolistan Türk Büyükelçiliği’nin daveti üzerine Ulanbator şehrinde konser verdi.

2023 yılında “Girift Kuartet” ile TÜRKSOY’un önderliğinde Kosova/Prizren Konsolosluğu’nun daveti üzerine Prizren şehrinde konser verdi. Aynı zamanda Prizren Yunus Emre Enstitüsü himayelerinde “Bağlamada Teknikler: El İle Çalım Teknikleri(Şelpe)” adlı bir workshop düzenledi.

2023 yılında Diyanet İşleri Türk İslam Birliği DITIB’ın düzenlediği “MOSQfest” festivali kapsamında Almanya/Köln’de konser verdi.

2023 yılında “yağan yağmurun ardından: Talip Özkan” adlı ilk kitap çalışmasını yayınladı.

2023 yılında Erasmus+ programı kapsamında Makedonya Üsküp’te bulunan “Ss. Cyril and Methodius University” bünyesinde konser verdi.

2023 yılında Kolombiya Bogota Türk Büyükelçiliği’nin daveti üzerine Bogota şehrinde dört farklı etkinlikte sazıyla yer aldı.

Müzikle ilgili üretimlerini yorumlama ve besteleme alanlarında yoğunlaştırmakta olup 2020 yılında ilk bestesi Liquorice’yi İranlı ud icracısı Fatemeh Dehghani ile birlikte çıkardıktan sonra sırayla Fernweh (2021), Yörük Sezisi (2022) ve Bugu’yu (2022) yayımladı. Saz icrasında özellikle mızrapsız icra teknikleriyle ilgilenmekte ve üretimlerini sıklıkla bu teknikler üzerinden gerçekleştirmektedir.

Eğitim

2014-2018 İstanbul Medipol Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Türk Müziği Bölümü (Lisans)
2019-2022 Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, Çalgı Eğitimi Bölümü (Yüksek Lisans)
2022-       Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, Çalgı Eğitimi Bölümü (Sanatta Yeterlik)