canan.ozgur@mgu.edu.tr
Dahili: 1837
İcra Sanatları Fakültesi

Doç. Dr. Canan ÖZGÜR

Ses Eğitimi Bölümü
2015 yılından beri içinde yer aldığı A Capella Boğaziçi grubun 20. kuruluş yılında “Ethnos” albümünü yayınladı, müzik videoları sosyal medyada 50 milyonun üzerinde izlendi. Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde “Yılın Vokal Topluluğu” dalında aday gösterildi; Lenovo’nun “İlham Veren Yıldızlar” ödülüne ve ikinci kez finale kaldıkları Finlandiya Tampere Vokal Müzik Yarışması’nda dördüncülük ödülüne layık görüldü.

Biyografi

Soprano Canan Özgür (*1986) Robert Kolej ve Boğaziçi Üniversitesi’ndeki eğitiminden sonra, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda 2016’da Prof. Güzin Gürel danışmanlığında opera yüksek lisans, 2019’da Prof. Şebnem Ünal danışmanlığında opera sanatta yeterlik programını tamamladı ve 2020 yılında doçent unvanını aldı. Avusturya, Azerbaycan, Bulgaristan, Finlandiya, İtalya, KKTC, Macaristan, Rusya, Slovenya’da konserler verdi. Vivaldi International Music Competition”da “Grand Prize” büyük ödülüne ve “First Prize with Excellence Nomination” birincilik ödülüne; 10. Uluslararası Müzik ve Dans Performans Etkinliği’nde vokal performans ikincilik ödülüne ve “International Mozart Competition Vienna”da ikincilik ödülüne layık görüldü. İtalya Saluzzo Opera Academy’den “Ian Donald Wilson Memorial Scholarship” burs ödülü kazanarak Saluzzo’da Monteverdi’nin “Poppea’nın Taç Giyme Töreni” operasında Pallade, Famigliare I ve Amore III rollerini sahneledi. “Let’s Sing Opera Yarışması”nda dünyada yüzlerce kişi arasından finale kalıp ilk 20’ye girerek Bulgaristan Sofya Devlet Opera ve Balesi’nde gala konserinde Mozart’ın “Sihirli Flüt” operasından Gece Kraliçesi rolüyle sahne aldı. Avusturya Viyana Müzik ve Gösteri Sanatları Üniversitesi Uluslararası Yaz Akademisi’nde konserler verdi. Erasmus programıyla gittiği İtalya Parma Arrigo Boito Konservatuvarı’nda Donizetti’nin “Aşk İksiri” operasında rol aldı. İstanbul Avrupa Korosu ve Orkestra PrusArt’ın Cemi’i Can Deliorman şefliğindeki Karl Jenkins’in “Stabat Mater” eserinin Türkiye prömiyerinde; İDOB Orkestrası’nın Zdravko Lazarov şefliğindeki Gençlik Konseri’nde Süreyya Operası’nda; ISME 2018 Uluslararası Müzik Eğitimi Topluluğu Dünya Konferansı kapsamında T.C. Dışişleri Bakanlığı Azerbaycan Bakü Büyükelçiliği’nde ve Milli Konservatuvarı’nda; Aix-en-Provence Müzik Festivali ve Akademisi tarafından “2018 Avrupa Kültürel Miras Yılı” kapsamında seçilen projede Dr. Recep Gül’ün bestelediği “Mübadele”nin Türkiye prömiyerinde Murat Cem Orhan şefliğinde; İTÜ TMDK “Müzik ve Bilimler” Uluslararası Sempozyumu’nda Dr. Recep Gül’ün eseri “Two Songs For the Flow of Time” Dünya prömiyerinde solist olarak sahne aldı. İlk teklisi “Çalın Davulları” 2020 yılında Merih Aşkın düzenlemesiyle yayınlandı. Oliver von Dohnanyi, Ludek Golat, Paolo de Napoli, Federico Bardazzi, Paolo Bellocci, Pelaghia Tcherneva, Anna Stoytcheva, Regina Schörg, Tobias Cambensy, Anton Scharinger, Adriana Cicogna, Roberto de Candia, Monica Steiner, Niels Muss, Nazzareno Luigi Todarello, Ricardo Tamura, Peter Leonard, Mark Sampson, Kevin Class, Susan Stone, Nobuko Amemiya, Marcin Lakomicki, Stefania Dovhan, Sean Heath gibi uluslararası eğitmenlerle çalıştı.

2015 yılından beri içinde yer aldığı A Capella Boğaziçi grubun 20. kuruluş yılında “Ethnos” albümünü yayınladı, müzik videoları sosyal medyada 50 milyonun üzerinde izlendi. Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde “Yılın Vokal Topluluğu” dalında aday gösterildi; Lenovo’nun “İlham Veren Yıldızlar” ödülüne ve ikinci kez finale kaldıkları Finlandiya Tampere Vokal Müzik Yarışması’nda dördüncülük ödülüne layık görüldü. Avusturya Festival Suha’da, Slovenya Festival Dravograd’ta, Rusya’da 21 konser verdiği Moscow Spring A Capella Festival’de, Finlandiya Tampere Vokal Müzik Festivali’nde ve Tayvan Taipei Çevrim İçi Uluslararası Koro Festivali’nde Türkiye’yi ilk kez temsil eden grup oldu. Uluslararası KKTC Müzik Festivali’nde ve AIMA Uluslararası Müzik Festivali’nde sahne aldı; uluslararası ve ulusal onlarca TV ve radyo programına konuk oldu.

Müzik eğitimi yanında, Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği lisans ve Hesaplamalı Bilimler ve Mühendislik yüksek lisans programını da tamamlayan Canan Özgür, uluslararası ve ulusal hakemli dergilerde ve bilimsel toplantılarda makale ve bildiriler yayınladı; uluslararası ve ulusal atölyeler ve seminerler yürüttü. Biruni, Yeditepe, İstanbul Medipol, İstanbul Nişantaşı Üniversitesi’nde ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda dersler verdi. 2023’ten itibaren Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde doçent olarak çalışmalarına devam etmektedir.