Doç. Dr. Raşit Görkem AYTİMUR
rasitaytimur@mgu.edu.tr
Dahili: 1557
İcra Sanatları Fakültesi

Doç. Dr. Raşit Görkem AYTİMUR

Ses Eğitimi Bölüm Başkan V.
Ses Eğitimi Bölümü
20. yy. operaları, Wagner ve sonrasındaki opera anlayışı, modern ve avant-garde opera düşüncesi temel çalışma alanlarını ifade etmektedir. Bu bağlamda Phonix yayınevi tarafından yayınlanmış “20. Yüzyılda, 20 Opera” isimli bir kitap yazmıştır.

Biyografi

1980’de Ankara’da doğmuştur.

2003 yılında Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera-Koro Bölümü’nü bitirerek lisans eğitimini tamamlamıştır. Lisans eğitimi sürecinde Hakan Aysev ve Tuncer Tercan ile şan, Dilruba Amanullaeva ile koro yönetimi (şefliği) üzerine çalışmalar yapmıştır.

2009 yılında Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi, Güzel Sanatlar Anabilim Dalı’nda sürdürdüğü Yüksek Lisans eğitimini tamamlamıştır. Bu eğitim sürecinde Prof. Dr. Sıtkı Erinç’le Sanat Felsefesi ve Sanat Psikolojisi, Prof. Dr. Ayşe Çakır İlhan’la Sanat Tarihi, Prof. Dr. Tülin Sağlam’la Dram Tarihi üzerine çalışmalar yapmıştır.

2017 yılında Gazi Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Güzel Sanatlar Anabilim Dalı, Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı’nda sürdürdüğü doktora eğitimini “Sistematik Düşüncenin ve Felsefi Yaklaşımların Müzik Anabilim Dalındaki Öğrenciler Düzeyinde İncelenmesi – Gazi Üniversitesi Örneği” isimli tezini yazarak tamamlamıştır.

2019 yılında Ankara Üniversitesi, Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi, Felsefe Bölümü, Sistematik Felsefe ve Mantık Anabilim Dalı’nda sürdürdüğü ikinci Yüksek Lisans eğitimini “Theodor Adorno ve Walter Benjamin’de Sanat Eserinin Doğası” isimli tezini yazarak tamamlamıştır. Bu süreçte Prof. Dr. Işıl Bayar Bravo, Prof. Dr. Hamdi Bravo, Prof. Dr. Erdal Cengiz ve Doç. Dr. Çetin Türkyılmaz ile Felsefe Tarihi ve Mantık üzerine çalışmalar yapmıştır. Lisans eğitimi süreci ve öncesinde Young Pals, Senfonik Rock – Rock Opera Topluluğunda bas gitarist, tenor vokalist ve solist olarak çalışmıştır. Bu toplulukla birlikte birçok konserde yer almıştır.

2003-2006 yılları arasında Ankara Devlet Tiyatroları’nda sahnelenen “Kuruluştan Kurtuluşa”, “Gözlerimi Kaçarım Vazifemi Yaparım” ve “Keloğlan Keleşoğlan” isimli üç ayrı oyunda görev almıştır. Bu oyunlar arasındaki “Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım” isimli eserle birlikte, yurtiçi ve yurtdışında 300’e yakın temsil gerçekleştirmiştir.

2006’dan 2019’a kadar Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde koro sanatçısı olarak çalışmıştır. Bu süreçte koro şefi olarak Alessandro Cedrone, Mustafa Erdoğan, Sunay Muratov, Bujor Hoinic, Lyubomira, Aleksandrova ve Giampaolo Vessella’nın yönetimindeki eserlerde yer almıştır. Kurumda çalıştığı yıllar içinde, başta La Boheme, Nabucco, Don Pasquale, Cosi Fan Tutte, La Traviata, Il Travatore, Aşk-ı Memnu, La Boheme, IV. Murat, Manon Lescaut, Venedikte Bir Gece, Macbeth, Aida, I Puritani, Don Giovanni, Saraydan Kız Kaçırma, Ali Baba ve Kırk Haramiler, Carmen operaları olmak üzere 140’dan fazla farklı eserde yer almış ve 500’e yakın temsil gerçekleştirmiştir. Yine bu süreçte başta Ankara Devlet Opera ve Balesi olmak üzere, TRT Çoksesli Korosu ve Kültür Bakanlığı Çoksesli Korosu’yla gerçekleştirilen birçok konserde tenor grubunda görev almış, solo roller söylemiştir.

2013 yılında kurucu üyelerinden olduğu, Rebetiko tarzında eserler seslendiren “Thalassa Band” isimli müzik topluluğunun “Peran Apo Tin İstanbul – İstanbul’dan Ötesi” isimli ilk albümü yayınlanmıştır. Bu albümde gitarist ve solist olarak yer almış, eserin düzenlemelerini yaparak da katkıda bulunmuştur.

2020 tarihi itibariyle “Doçentlik Ünvanı” almaya hak kazanmıştır.

Çalışmalarını bir süredir müzik ve sanat felsefesi alanlarında sürdürmektedir. Bununla birlikte opera repertuvarı ve literatürü üzerine de çalışmalar yapmaktadır. Özellikle 20. yy. operaları, Wagner ve sonrasındaki opera anlayışı, modern ve avant-garde opera düşüncesi temel çalışma alanlarını ifade etmektedir. Bu bağlamda Phonix yayınevi tarafından yayınlanmış “20. Yüzyılda, 20 Opera” isimli bir kitap yazmıştır.

Halen Ses Eğitimi (Şan), Koro, Müzikli Sahne, Felsefeye Giriş, Sanat Felsefesi, Estetik, Müzik Felsefesi, Sanat Tarihi, 20. yy. Sanat Akımları ve Kuramları, Karşılaştırmalı Sanat Akımları ve Kuramları, Müzik Tarihi, Opera Tarihi gibi ders içeriklerinin yürütücüsü olarak çalışmaktadır.

2021 yılından bu yana Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, İcra Sanatları Fakültesi, Ses Eğitimi Bölümü’nde Doçent Doktor olarak görev yapmaktadır.