sinanayyildiz@mgu.edu.tr
Dahili: 1534
İcra Sanatları Fakültesi

Doç. Dr. Sinan AYYILDIZ

Çalgı Eğitimi Bölümü
Uluslararası çalışmalar yapan müzisyenlerin buluştuğu Stereognosis projesinin kayıtları için Amerika Birleşik Devletleri’ne davet edildi. Stereognosis Hybrid albümü 2011 yılında A.B.D’de piyasaya sürüldü.

Biyografi

1980 yılında Ankara’da doğdu. Aslen Ordu-Ünye’lidir. İTÜ Kimya Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra yüksek lisansını İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Türk Müziği bölümünde tamamladı. 2018 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’ndeki doktora eğitimini “Saz (Bağlama) İcrasında Parmak Vurma Tekniği Kullanarak Ezgi Kalıplarını Üretme Yöntemleri” isimli tezi ile tamamlayarak Doktor ünvanı almaya hak kazandı.

2002-2006 yılları arasında Erol Parlak‘tan ileri bağlama çalım Teknikleri dersleri almaya başladı. 2003 yılında Dörttelli Bağlama Grubu’nu kurdu. Grubun düzenlemelerini üstlendi. Bu grupla birlikte pek çok konsere, radyo ve televizyon programına konuk oldu. 2006 yılında geçici bir süre Erol Parlak Bağlama Beşlisi bünyesine katıldı. Bu grupla yurtiçi ve yurtdışında konserler verdi. Bu dönemden sonra pek çok albümde, dizi, film ve reklam müziklerinde müzik yönetmeni, aranjör ve icracı olarak bulundu.

2008 yılında Bandura ve Etni-ka isimli grupları gruptaki diğer arkadaşları ile birlikte kurdu. Bandura Bağlama Topluluğu ile 3. İTÜ Bağlama Günleri’nde sahne aldı.

2009 yılında pek çok yurt içi ve yurt dışı konserler verdiği Etni-ka grubu ile “Pangea” isimli albümü çıkardı. Albümün müzik yönetmenliğini ve aranjörlüğünü yaptı.

2009 yılında uluslararası çalışmalar yapan müzisyenlerin buluştuğu Stereognosis projesinin kayıtları için Amerika Birleşik Devletleri’ne davet edildi. Stereognosis Hybrid albümü 2011 yılında A.B.D’de piyasaya sürüldü.

2013 yılında Stereognosis konserleri için ABD’ de bulundu. Burada dünyaca ünlü ritm üstadı Abbos Kosimov. Belçika beatbox şampiyonu Fatty K. A.B.D. Beatbox şampiyonu Beat Rhino ve Nile Project’in kontrbascısı Miles Jay ile birlikte 2 konser verdi. Ayrıca, Stereognosis ekibinin bir sonraki albümü için Stockholm-İsveç’te yapılan kayıtlarda icracı, besteci ve aranjör olarak yer aldı. Stereognosis “Departure” albümü 2019 Haziran ayında piyasaya sürüldü.

2010 yılında Halk Müziğinin kendi içerisindeki çok seslilikten yararlanılması ve yorumculuğun ön plana çıkarılması amacını taşıyan “Bedestan Türk Halk Müziği Orkestrası ve Solistleri” isimli topluluğu Yrd. Doç. Göktan Ay ve Seval Eroğlu ile birlikte kurdu. Bu toplulukta aranjör, besteci, orkestra şefi ve yardımcı şef olarak görev yaptı.

2014 yılının başında kurduğu MESEL grubu ilk konserini Rusya Krutushka Etnik müzik festivalinde verdi. MESEL ile canlı video klip şeklinde yapılan “Getme” isimli çalışma Artvizyon tarafından yayımlandı ve büyük ilgi gördü. Bu başarısının ardından grup 2015 yılı Kasım ayında Londra Nour Festival bünyesinde dünyanın en prestijli salonlarından Royal Albert Hall’de konser verdi.

2015 yılından itibaren Erol Parlak ile ikili olarak gerçekleştirdiği proje ile yurt içi ve yurt dışında pek çok konser verdi.

2018 yılında Bangladeş’te gerçekleştirilen uluslararası bir müzik projesi olan “Wind of Change” TV programı çekimlerinde görev aldı. “Wind of Change” ekibi ile birlikte 8 şehirde Bangladeş Turu gerçekleştirdi.

Truva Folklor Vakfı 2013 Truva ödül töreninde çağdaş halk müziği dalında yılın sanatçısı seçilerek Truva ödülüne layık görüldü. 2018 yılında Sabah gazetesinin verdiği Sabah Yıldızları ödüllerinde halk müziği alanında ödüle layık görüldü.

2019 yılından itibaren Tolgahan Çoğulu ile birlikte gitar ve bağlama ikilisi olarak konserler verdi. 2019 yılında Tolgahan Çoğulu ile birlikte İstanbul Caz Festivalinde gerçekleştirdikleri performans ile Vitrin Turne Ödülünü kazandı.

Projeler dışında bugüne kadar Ronda Gitar Festivali (İspanya), Berlin Mandolin Festivali, İTÜ Bağlama günleri gibi festivallerde solo konserler veren bağlama icracısı, Moskova, Madrid ve Mannheim’da da solo performanslar sergiledi.

İkisi solo olmak üzere, dört albüm hazırlık aşamasındadır. Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi İcra Sanatları Fakültesi Çalgı Eğitimi Bölümü’nde doçent doktor olarak görev yapmaktadır.