adem.kilic@mgu.edu.tr
Dahili: 1850
İcra Sanatları Fakültesi

Dr. Öğr. Üyesi Adem KILIÇ

Proje Geliştirme ve Koordinasyon Birimi Koordinatörü
Geleneksel Müzikler Ana Sanat Dalı Başkanı
Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı
Ses Eğitimi Bölümü
“Mehmet Çalmaşur -Türküleri Yüreklere Nakış Gibi İşleyen Bir Erzurum Beyefendisi, (Gençliği- Sanat Hayatı- Derlediği ve Bestelediği Türküler” isimli kitabı kaleme aldı. Bunun yanı sıra Türk Müziği viyolonsel ile ilgili kitap bölümü, makale ve bildiriler yayınladı.

Biyografi

1988 yılında Erzurum’da dünyaya geldi. İlkokul ve Ortaokul öğreniminden hemen sonra 2002 yılında Erzurum Anadolu Güzel Sanatlar Lisesini kazandı. 2006 yılında buradan Okul 2’ncisi derecesiyle mezun oldu.

2000-2008 yılları arasında TRT Erzurum Radyosu’nun THM Çocuk ve THM Gençlik Korolarında Bağlama icracısı olarak pekçok etkinlikte yer aldı. 2008-2012 yılları arasında ise TRT Erzurum Radyosu THM Doğudan Sesler korosunda “Akitli Ses ve Saz Sanatçısı” olarak görev yaptı.

2006 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bilimleri bölümü sınavlarına girdi ve 2’ncilikle bu bölümde okumaya hak kazandı. 2010 yılında ise bu fakülteden Fakülte 3’üncüsü ve Bölüm 1’incisi derecesiyle mezun oldu.

2014 yılında Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Çalgı Eğitimi Bölümü’nün açtığı akademik personel sınavını kazandı ve bu bölümde 2023 yılına kadar Öğr. Gör. ve daha sonrasında Dr. Öğr. Üyesi olarak çalışmalarını sürdürdü.

Başta İspanya, Almanya, Polonya ve Avusturya olmak üzere pek çok ülkede konser verdi ve Erasmus kapsamında hareketlilik programlarına katıldı. Ayrıca Göksel Baktagir başta olmak üzere pek çok saz ve ses sanatçısıyla birlikte etkinliklerde yer aldı.

2015 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müzikoloji Anabilim Dalından Bilim Uzmanı unvanıyla mezun oldu. Aynı yıl askerlik vazifesini de yerine getirdi. Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Sanatta Yeterlilik eğitimini sürdüren akademisyen, 2020 yılında ise Bilim Doktoru unvanıyla buradan mezun oldu.

2020 yılında “Mehmet Çalmaşur -Türküleri Yüreklere Nakış Gibi İşleyen Bir Erzurum Beyefendisi- ” isimli kitabı kaleme aldı. Bunun yanı sıra Türk Müziği viyolonsel ile ilgili kitap bölümü, makale ve bildiriler yayınladı.

Adem KILIÇ, 2023 yılında Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi İcra Sanatları Fakültesi Ses Eğitimi Bölümü Geleneksel Müzikler Anasanat Dalına Dr. Öğr. Üyesi unvanıyla atandı ve halen daha bu kurumda çalışmalarını sürdürmektedir. Kendisi gibi akademisyen olarak çalışmalarını sürdüren Dr. Öğr. Üyesi Gonca GÖRSEV KILIÇ ile evli ve “Defne Neva” isminde bir kız çocuğuna sahiptir.