erencanyildiz@mgu.edu.tr
Dahili: 1567
İcara Sanatları Fakültesi

Dr. Öğr. Üyesi Eren Can YILDIZ

Çalgı Eğitimi Bölümü

Biyografi

Ankara’da dünyaya geldi. Ortaokul yıllarından itibaren bağlamaya ve geleneksel müziklere ilgi duydu. İlerleyen yıllarda eğitimini Ankara Anadolu Güzel Sanatlar lisesinde tamamladı. 2010 yılında Saz (Bağlama) ve makam bilgisi öğrenmek maksadıyla kapısını çaldığı Doç. Dr. Cenk Güray’dan müzik ve müzik dışı sayısız alanda yararlandı.

2012 yılında Gazi Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Çalgı Eğitimi bölümünü 1.lik ile kazandı fakat eğitim tercihini aynı üniversite içerisinde yer alan Gazi Üniversite Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı’ndan yana kullandı. Üniversite yıllarında viyolonsele ilgi duydu ve saz eğitiminin yanı sıra Prof. Dr. Şebnem Orhan ile viyolonsel eğitimini sürdürdü.

2013 yılında Erasmus programı kapsamında Polonya’da bulunan “Zielona Of Gora” Üniversitesi’nde altı ay süre ile “Müzik ve Çalgı Eğitimi” üzerine eğitimini tamamladı. 2016-2017 eğitim yılında Gazi Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarında Saz dersleri verdi. Aynı yıl içerisinde Kültür ve Turizm Bakanlığınca Cemil Bey’in 100. ölüm yıl dönümü anısına düzenlenen Genç Sazendeler İcra yarışmasında mansiyon ödülüne layık görüldü.

2017 yılında kurucularından birisi olduğu ¨Tanbura Trio¨ saz topluluğu ile “Bağlamanın Yolculuğu” adında bir albüm projesi yayımladı. Yurt içi ve yurt dışında sazı ile pek çok konser ve festivallerde yer aldı, albüm projelerine eşlik etti. 2018-2019 yılları içerisinde Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesinde öğretim görevlisi olarak çalıştı.

2018 yılında yüksek lisansını ¨Keskin Yöresi Bağlama İcrasında Görülen Tezene Kalıplarının Bağlama Öğretiminde Kullanılması¨ başlıklı tezi ile tamamlayan Yıldız 2022 yılı içinde doktora çalışmasını “Bağlama Topluluğu Öğretimine Yönelik Eğitim Materyali Önerisi” başlıklı tezi ile tamamlamıştır.