Öğr. Gör. Devrim AYCAN
devrim.aycan@mgu.edu.tr
Dahili: 1869
İcra Sanatları Fakültesi

Öğr. Gör. Devrim AYCAN

Çalgı Eğitimi Bölümü

Biyografi

Devrim AYCAN Denizli’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Hacı İbrahim Demirören Cumhuriyet İlköğretim okulunda, Lise öğrenimini ise Denizli Cumhuriyet Lisesinde tamamladı. O yıllarda Kültür Bakanlığı Denizli İl Kültür Müdürlüğünün açmış olduğu müzik kurslarına katıldı.

2008’de Denizli Belediye Konservatuvarı İcra Topluluğu ve Türk Halk Müziği Korosuna katıldı. Bu kurumda aldığı eğitimin yanı sıra kurumun birçok konserinde solist, korist ve sazende olarak görev aldı. Aynı yıllar içerisinde Denizli’de varlığını hala sürdüren çeşitli dernek korolarında, televizyon programlarında da aynı vasıflarla Türk halk müziğine emek verdi.

2010 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığının gerçekleştirdiği ses yarışmalarında Denizli ve İzmir ayaklı olmak üzere il içi ve dışı dereceler elde etti.

2010 yılında Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarını kazandı ve İzmir’e yerleşti. İzmir’de çeşitli sanat merkezi ve halk eğitim merkezlerinde halk müziği alanında öğreticilik yaptı. TRT İzmir Radyosu başta olmak üzere, İzmir’de bulunan Halk Müziği korolarında tar icracısı olarak görev yaptı.

2014 yılında Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarından mezun oldu ve 2015 yılı itibariyle Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarında ders saati ücretli öğretim görevlisi olarak göreve başladı. Sosyal sorumluluk projeleri başta olmak üzere kurumda danışman öğretim görevlisi olarak ‘‘Ürek Mahnıları’’, ‘‘ Bayati Şiraz Mugamı ve Reksler’’ isimli öğrenci dinletileri planladı.

2018 yılında Haliç Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Müziği Yüksek Lisans Programı’nda başladığı öğrenimini, 2020 yılında ‘‘TRT ve Kültür Bakanlığı Kurumlarında tar icrası ve repertuvarı üzerinde karşılaştırmalı bir inceleme’’ konu başlıklı yüksek lisans tezi ile tamamladı. Bu kurumda Yücel PAŞMAKÇI, Mehmet ERENLER, Nevcivan Özel gibi halk musikisi otoriteleriyle çalışma ve tecrübelerinden faydalanma olanağı elde etti.

2020 yılında ‘‘Geleneksel Türk Halk Müziğinde Toplu Çalıp Söyleme Geleneğinin Yaşatıldığı Konya Barana Toplantıları’’ isimi Bilimsel Araştırma Projesinde yer aldı. 

Devrim AYCAN, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi İcra Sanatları Fakültesi Çalgı Eğitimi Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak görev yapmakta, sanatsal ve bilimsel çalışmalarını sürdürmektedir.