ilayda.canduran@mgu.edu.tr
Dahili: 1731
İcra Sanatları Fakültesi

Öğr. Gör. İlayda İrem CANDURAN

Yarı Zamanlı Eğitim Programı Koordinatör Yardımcısı
Çalgı Eğitimi Bölümü

Biyografi

İlayda İrem Canduran viyolonsel eğitimine sekiz yaşında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Hazırlık İlköğretim Okulu’nda Marina Rahmatulayeva ile başladı. Sonrasında eğitimine Sardor Rasulov ile Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Lisesi’nde devam etti. İlk resitalini 2006 yılında verdi, aynı yıl Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’nın kadrosuna katıldı. Bu orkestra ile birlikte Türkiye çapında pek çok konser verdiği gibi, Almanya ve İsviçre’de turnelere katıldı.2008 yılında, Akademi Datça’da Şölen Dikener ve Frieder Lenz’in ustalık sınıflarına katıldı. Bilkent Senfoni Orkestrası eşliğinde Joseph Haydn’ın Do Majör Viyolonsel Konçertosunu seslendirdi. 2009 yılında Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası’nın viyolonsel grup şefi oldu, Hellas Quartet’in ustalık kursuna katıldı.

2010 yılında Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası’nın viyolonsel grup şefi oldu, Alexander Rudin ve Berlin Filarmoni’nin solo çellistlerinden Martin Löhr’ün ustalık sınıflarına katıldı. Bilkent Senfoni Orkestrası’nın pek çok konserinde takviye sanatçı olarak görev aldı. 2010-2013 yılları arasında düzenli olarak Türk Yunan Gençlik Orkestrası’nın turnelerine katıldı, Selanik, Atina ve İzmir’de pek çok konser verdi. 2011 yılında dünyaca ünlü şef Lorin Maazel tarafından ABD’de düzenlediği festivali olan Castleton Festival’ine davet edildi, ABD ve Kanada’da pek çok konser verdi. 2012 yılında Fransa’nın çeşitli şehirlerinde Eurochestries Festivali kapsamında konserler verdi.

2013 yılında dünyaca ünlü çellist Johannes Moser’in ustalık sınıfına katıldı, aynı yıl Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Lisesi’nden birincilikle mezun oldu. 2013-2017 yılları arasında Viyana Müzik ve Sanat Üniversitesi’nde Bachelor eğitimini Georg Baich ile tamamladı, en yüksek dereceyle mezun oldu. Bu esnada Wiener Musikverein, Wiener Konzerthaus ve Brucknerhaus gibi dünyanın en ünlü konser salonlarında pek çok solo, oda müziği ve orkestra konserleri verdi. Japon Festival Orkestrası’nın Avrupa Turnesinin Viyana konserinde çalmak için davet edildi.

2014 ve 2017 yıllarında İsveç’in Stockholm ve Vanesborg şehirlerinde Aurora Festivali’ne katıldı, burada oda müziği konserleri verdi. Burada Per Nyström, Gustav Rivinius ve Natalia Gutman’ın ustalık sınıflarına katıldı. 2017 ve 2019 yılları arasında master eğitimini Andreas Pözlberger’in öğrencisi olarak Anton Bruckner Üniversitesi’nde tamamladı, en yüksek dereceyle mezun oldu. Bu eğitimi sırasında birlikte çalıştığı ‘Arantius Quartet’ ile İtalya’nın Majano şehrinde düzenlenen 13. Uluslararası ‘Cameristi dell’Alpe Adria’ Oda Müziği Yarışması’nda ikincilik ödülüne layık görüldü, Malta’nin Victoria şehrinde ‘Victoria International Arts Festival’ kapsamında konser verdi.

Kurulduğu yıldan bu yana Limak Filarmoni Orkestrası ve Limak Quartet ile İstanbul, Ankara ve Üsküp’te konserler ve kayıtlar gerçekleştirdi. 2021 yılında Orkestra Akademik Başkent ile R. Schumann Viyolonsel Konçertosu’nu CSO’da solist olarak seslendirdi. 2022 yılında, Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın Lefkoşa konserinde ve Orkestra Akademik Başkent’in CSO’daki konserinde görev aldı.

Canduran, halen Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Sanatta Yeterlik eğitimine devam etmektedir ve Limak Filarmoni Orkestrası Viyolonsel Grubu üyesidir.