muhammet.polat@mgu.edu.tr
Dahili: 1630
İcra Sanatları Fakültesi

Öğr. Gör. Muhammet Sefa POLAT

Çalgı Eğitimi Bölümü

Biyografi

1992 yılında Erzurum’da doğdu.
 
2003 yılında ney ile tanıştı. 2010 yılında Pasinler Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi (ETÖGM) lisesinden mezun oldu. 2011 yılında Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarına girmeye hak kazandı. 2016 yılında Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarında mezun olduktan sonra aynı okulda 2018 yılında Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarında Yüksek Lisans programına girmeye hak kazandı.
 
Ney çalışmalarını; TRT Ney sanatçısı Sefa YELDEN, Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu koro şefi neyzen Yusuf KAYYA, Şükrü FIRAT, Süleyman YARDIM ve Nuri PARMAKSIZ ile çalışmalarını sürdürmüştür.
 
2016 yılında Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarında Ney sazından mezun olan Polat, 2017-2019 eğitim-öğretim yılları arasında aynı üniversitede ney dersleri vermiştir.
 
2012-2023 yılları arasında Uluslararası Mevlana Vakfı bünyesinde semâ törenlerinde yer aldı. Endonezya, Malezya, Singapur, Hindistan, Katar ve Pakistan gibi ülkelerde çeşitli konserlerde görev almıştır. 2015 yılına kadar Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu ile birlikte semâ törenlerinde yer aldı. Bu bünyede 7-17 Aralık tarihleri arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Şeb-î Arûs törenlerinde görev aldı.
 
2024 yılında Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi İcrâ sanatları Fakültesinde Çalgı Eğitimi bölümünde Öğretim Görevlisi olarak görevine başladı. Halen bu birimde görevini sürdürmektedir.