Prof. Dr. Barış DEMİRCİ
baris.demirci@mgu.edu.tr
Dekanlık Dahili: 1694 | MGSEF Dahili: 1820
Müzik ve Güzel Sanatlar Eğitim Fakültesi

Prof. Dr. Barış DEMİRCİ

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektör Yardımcısı
Müzik ve Güzel Sanatlar Eğitim Fakültesi Dekanı
Müzik Eğitimi Bölümü Başkan Vekili | Müzik Eğitimi Bölümü
Uluslararası yayın evleri tarafından basılmış “Viyolonsel İçin Türk Müziği Dizileri” ve “Viyolonsel İçin Piyano Eşlikli Türküler” isimli iki kitap çalışması gerçekleştirdi.

Biyografi

Lisans eğitimini 1996 yılında Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Müzik Bölümünde tamamladı. Aynı yıl Afyon’un Bolvadin ilçesine müzik öğretmeni olarak atandı. 1997 yılında Atatürk Üniversitesinin açmış olduğu “Araştırma Görevlisi” sınavını kazandı. 2001 yılında Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksek lisansını tamamladı, 2009 yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsünde doktora eğitimini tamamladı.

Doktora eğitimi süresince tez çalışmalarına Prof. Dr. Aytekin ALBUZ ile devam etti. Viyolonsel eğitimine ise CSO sanatçısı Şinasi ÇİLDEN ile devam etti.

2010 yılında Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalına Yardımcı Doçent olarak atandı. 2014 yılında Eğitim Bilimleri Temel Alanı Güzel Sanatlar Eğitimi (müzik eğitimi) Bilim Alanında doçent unvanı aldı. Aynı yıl Atatürk Üniversitesinde doçent kadrosuna atandı. 2019 yılında profesör kadrosuna atandı.

2014 yılında atandığı Güzel Sanatlar Eğitimi Bölüm Başkanlığı görevini 1 görev süresi sürdürdü. 2018 yılında atandığı Müzik Eğitimi Anabilim Dalı başkanlığı görevini 2023 yılına kadar sürdürdü.

Lisans düzeyinde Müzik Öğretimi Programları, Bireysel Çalgı Eğitimi (viyolonsel), Orkestra/Oda Müziği derslerini yürüttü. Yüksek Lisans düzeyinde Müzik Eğitiminde Program Çözümleme, Seslendirme/Yorumlama, Doktora düzeyinde ise Müzik Eğitiminde Program Değerlendirme isimli dersleri yürüttü.

Müzik eğitimi programları, çalgı eğitimi, viyolonsel eğitimi üzerine; ulusal/uluslararası hakemli dergilerde makaleleri ve ulusal/uluslararası tam metin bildirileri yayımlandı. Çeşitli sanatsal faaliyet ve konserlerde görev aldı.

Uluslararası yayın evleri tarafından basılmış “Viyolonsel İçin Türk Müziği Dizileri” ve “Viyolonsel İçin Piyano Eşlikli Türküler” isimli iki kitap çalışması gerçekleştirdi.

1996 yılında mesleki ve akademik yaşantısına Atatürk Üniversitesinde başlayan Demirci, 30 Ocak 2023 tarihinden itibaren; naklen atandığı Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, Müzik ve Güzel Sanatlar Eğitim Fakültesi, Müzik Eğitimi Bölümünde akademik ve idari görevine devam etmektedir.