kazimcokogullu@mgu.edu.tr
Dahili: 1677
İcra Sanatları Fakültesi

Prof. Kâzım ÇOKOĞULLU

İcra Sanatları Fakültesi Dekan Yardımcısı
Çalgı Eğitimi Bölüm Başkanı
Çalgı Eğitimi Bölümü
2008 yılında ünlü Amerikan besteci Elliott CARTER’ın yüzüncü doğum günü kutlamaları için düzenlenen “Focus” konserler serisinde “New Juilliard” oda müziği topluluğu ile New York Peter Jay Sharp konser salonunda konserler verdi. Ülke çapında düzenlenen yarışmalarda birincilik ödülleri de kazanan gitarist, klasik müzik dergisi Andante tarafından “geleceğin yıldızı olarak” nitelendirildi.

Biyografi

Kâzım ÇOKOĞULLU “İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi”, “Akbank Gitar Festivali”,“Yıldız Teknik Üniversitesi Gitar Festivali”, “Odtü Gitar Günleri”, “Türkiye Gitar Buluşması”, “ASEG (Doğu Avrupa Gitaristleri Birliği)” gitar buluşması gibi önemli festival ve konser salonlarında resitaller verdi. Cihat Aşkın Ensemble, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Orkestrası, Bilkent Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Bursa Bölge Senfoni Orkestrası, Mersin Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ve Orkestra Akademik Başkent ile konçertolar çaldı.

2008 yılında ünlü Amerikan besteci Elliott CARTER’ın yüzüncü doğum günü kutlamaları için düzenlenen “Focus” konserler serisinde “New Juilliard” oda müziği topluluğu ile New York Peter Jay Sharp konser salonunda konserler verdi. Ülke çapında düzenlenen yarışmalarda birincilik ödülleri de kazanan gitarist, klasik müzik dergisi Andante tarafından “geleceğin yıldızı olarak” nitelendirildi.

2012 yılında, klasik kemençe, gitar ve vurmalı çalgıdan oluşan, Türk Halk ve Klasik Türk Müziği repertuvarı seslendiren “Sırnağme” grubu ile Selanik’ teki uluslararası ISME kongresine katıldı ve burada bir dizi konserler vererek ülkemizi temsil etti. Gitaristin “Tanburi Mustafa Çavuş’un Şarkısı Üzerine Fantezi” isimli çalışması, 2013 yılında Çağsav firması tarafından basılan ve Türk bestecilerin gitar için yazdıkları eserlerden oluşan albümde yer almaya hak kazandı. Ayrıca 2015 Mayıs ayında Sırnağme grubu ile gerçekleşen, tüm düzenlemelerin sanatçıya ait olduğu ve ağırlıklı olarak Türk Müziği repertuarından oluşan “Meyler Süzülsün” albümü Anadolu Müzik tarafından piyasaya sürüldü.

2016 yılında Bilkent Üniversitesi’nde gerçekleşen 10. Türkiye Gitar Buluşması’na davet edilen gitarist, burada Okay ÖZDAĞ’ın gitar konçertosunun ilk seslendirilişini Bilkent Üniversitesi konser salonunda Orkestra Akademik Başkent ile gerçekleştirdi ve bu eser 2018 yılında Çağsav tarafından “Türk Gitar Konçertoları” ismiyle piyasaya sürüldü.

Önceleri Mehmet GÜRGÜN ve İbrahim KAYAALP ile çalışan gitarist yurt içi ve yurt dışında da birçok ustalık sınıflarına katılmış ve Carlo DOMENICONI, Roland DYENS, Marco SOCIAS, Carlos BARBOSA-LIMA ve Ricardo MOYANO gibi önemli isimlerle çalışmıştır.

2007 yılında Bilkent Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nden Kağan KORAD’ ın öğrencisi olarak mezun olmuştur. Aynı yıl, dünyanın en önemli okulları arasında gösterilen New York’ daki The Juilliard School müzik ve sahne sanatları okulunu çok nadir verilen tam burs ile kazanmıştır. Burada iki yıl boyunca dünyaca ünlü gitarist Sharon ISBIN ile çalışmış ve 2009 yılında mezun olmuştur. Ardından 2010 yılında girdiği Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Müzik Bölümü Sanatta Yeterlik programını Mayıs 2013 tarihinde Prof. Dr. Selen BUCAK danışmanlığında başarıyla tamamlamıştır.

Gitarist ayrıca yüksek lisans eğitimi boyunca Eczacıbaşı Vakfı ve Amerika Birleşik Devletlerinde eğitim gören başarılı sanatçılara verilen Ahmet ERTEGÜN Vakfı burslarını da almaya hak kazanmıştır.

Öğretim üyesi olarak Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda 2011-2020 yılları arasında, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, İcra Sanatları Fakültesi’nde 2020 yılından itibaren görev yapmakta olan ÇOKOĞULLU, gitaristlik ve bestecilik kariyerine de aktif olarak devam etmektedir.