Prof. Dr. İlber Ortaylı Üniversitemizde Öğrencilerimizle Buluştu

Türkiye’nin değerli tarihçilerinden Prof. Dr. İlber Ortaylı, Müzikolog Ersin Antep ile birlikte Üniversitemizde öğrencilerimizle bir araya gelerek söyleşide bulundu. Türkiye’de Çoksesli Müzik başlıklı söyleşi öğrencilerimiz, akademik ve idari personelimiz tarafından yoğun ilgi gördü.

Türkiye’de çok sesli müzikten, müziğin doğru seslendirilmesi ve Türkçemizin düzgün kullanımının önemine kadar geniş kapsamlı bilgiler veren Ortaylı ayrıca devlet tiyatrolarından, operalarımızdan ve Ankara’da yetilen önemli sanatçılardan bahsetti. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının bizi eğiten önemli bir kurum olduğundan söz eden İlber Ortaylı “Bizim orkestramızın yetiştirdiği şefleri burada saymakla bitmez. Onu size söyleyeyim. Yakında daha da büyük adamlar çıkacak. Dikkat edeceğimiz şeyler var: Türkçe’nin doğru kullanımı ve yabancı dilleri terennüm etmek, teganni etmek” şeklinde konuştu. Prof. Dr. Ortaylı ayrıca doğru bir dil kullanımında tiyatronun ve operanın çok önemli bir ihtiyaç olduğundan da bahsetti.

Müzikolog Ersin Antep ise günümüzde korolar da dahil sözlü müzik dinlerken sözlerin anlaşılmadığını belirterek artikülasyonun öneminden bahsetti. Üniversitemizin çok genç ve dinamik bir okul olduğundan söz eden Antep, “Bu okulun bize müzik alanında vadettiği aslında büyük bir umut var. Burada bir çatı altında birleşerek tam manasıyla geleceğimize yönelik olarak belki de yüzyıl önce kurulan Musiki Muallim Mektebinin ikinci bir fırsatı olarak her manada karşılığı olabilecek bir yapı, bir çatı var” şeklinde konuştu.

Söyleşinin ardından Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Özden, Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Ersin Antep’e teşekkür ederek çiçek takdiminde bulundu. Gençlerle fotoğraf çektiren Prof. Dr. İlber Ortaylı ayrıca öğrencilerimizin kitaplarını da imzaladı.

Fotoğraf Galerisi