Prof. Dr. Zafer KURTASLAN

Prof. Dr. Zafer KURTASLAN

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektör Yardımcısı

1993 yılında Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Bölümü’ne girdi. Burada Doç. Dr. Mehmet Akpınar ile keman eğitimine başladı. Ankara Devlet Opera ve Balesi keman sanatçısı ve keman eğitimcisi Ömer Can ile keman eğitimine devam etti. Yüksek lisans ve doktora sürecinde Prof. Dr. Cihat Aşkın’ın gözetiminde keman çalışmalarını sürdürdü. 2009 yılında Cihat Aşkın ve Küçük Arkadaşları tarafından İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Yaz Okulu’na keman eğitimcisi olarak davet edildi.

1998 yılında Konya Meram Ortaokulu ve Konya Meram Anadolu Lisesi’nde müzik öğretmeni olarak çalıştı. 2000 yılında Erciyes Üniversitesi Rektörlüğü’nün açmış olduğu uzmanlık sınavını kazanarak Erciyes Üniversitesi Oda Orkestrası’nda keman sanatçısı olarak görev yaptı. 2000-2002 yılları arasında 19 Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Bölümü’nde, 2002-2010 yılları arasında Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Kurtaslan, Selçuk Üniversitesi’nde görev yaptığı süre boyunca Rektörlük Kültür-Sanat-Spor Komisyonu’nda yer aldı ve Konya’nın kültür sanat hayatına önemli katkıları olan birçok organizasyonda aktif görev aldı. 2004 yılında Selçuk Oda Orkestrası’nı kurdu ve bu orkestranın başkemancılığını yürüttü.

2013 yılında Doçentlik unvanını aldı. 2019 yılında Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörlüğü tarafından Profesör unvanı verildi. 2015 yılında Necmettin Erbakan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’na müdür olarak atandı.

Kurtaslan, 2010 yılında doktora sonrası araştırmalarda bulunmak üzere YÖK ve Selçuk Üniversitesi’nin desteği ile bir yıllığına Amerika Birleşik Devletleri’ne gönderildi. New York Long Island CW Post Üniversitesi Müzik Eğitimi Bölümü’nde ve Mississippi State Üniversitesi Müzik Bölümü’nde keman ve müzik eğitimi üzerine araştırmalar yapmak üzere misafir araştırmacı olarak çalıştı. Long Island CW Post Senfoni Orkestrası ve Mississippi State Üniversitesi Senfoni Orkestrası’nda keman grubu üyesi olarak birçok konserde yer aldı.

2016 yılında, TÜBİTAK BİDEP 2219 Doktora Sonrası Araştırma Bursu’nu kazanarak, Carnegie Mellon University School of Music’de misafir araştırmacı olarak müzik eğitimi üzerine araştırmalar yaptı. ABD’de bulunduğu süre boyunca çeşitli üniversitelerde Türkiye’deki müzik kültürü üzerine konferanslar verdi. Aynı zamanda birçok solo ve orkestra konserinde keman sanatçısı olarak yer aldı. 2017 yılında New York’ta Uluslararası Türk Kültürü Araştırmaları Sempozyumu’nu düzenledi.

2019 yılında Erasmus+ öğretim elemanı ders verme hareketliliği programı kapsamında Adam Mıckıewıcz Üniversitesi Müzik Bölümü’nde (Polonya), Türk müziği ve Türkiye’deki müzik kültürü üzerine dersler ve konserler verdi.

Akademik çalışmalarının yanı sıra Ankara Engelli Vakfı’nın ve Engelli Dernekleri Federasyonu’nun yönetim kurulu üyeliğini yürütmekte olan Kurtaslan, engellilere yönelik olarak Türk Ulusal Ajansı destekli birçok AB projesi yürütmüş ve yürütmektedir.

2020 yılından itibaren Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Müzik ve Güzel Sanatlar Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü’nde Profesör olarak görev yapan Kurtaslan, 22.06.2022 tarihinde Rektör Prof. Dr. Erhan Özden’in tensipleri ile Rektör Yardımcısı olarak atanmıştır.

Ayrıntılı akademik ve sanatsal çalışmalar için linki tıklayınız.

https://akademik.yok.gov.tr/AkademikArama/view/viewAuthor.jsp