Prof. Stefan Fricke Üniversitemizde “Theodor W. Adorno’nun Müziği Üzerine” Başlıklı Konferans Verdi

Üniversitemizde “Theodor W. Adorno’nun Müziği Üzerine” (“ein fremder auf dem lezten gang” Notate zu Noten von Theodor W. Adorno) başlıklı bir konferans düzenlendi. Üniversitemiz Müzik Felsefesi Topluluğu tarafından Doç. Dr. Raşit Görkem Aytimur’un koordinatörlüğünde gerçekleştirilen konferansta Prof. Stefan Fricke konuğumuz oldu.

Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Özden’in katılımıyla, 5 Aralık 2022 tarihinde Rektörlük Konferans Salonunda gerçekleşen etkinlikte Prof. Stefan Fricke, 20. yy’ın önemli felsefeci, sosyolog ve müzik eleştirmenlerinden biri olan Theodor Adorno’nun besteci kimliği ve müziğinin temelleri üzerine bilgiler verdi. Adorno’nun müziğinin yapısının dayandığı temeller üzerine inşa ettiği müzik düşüncesinin de konuşulduğu konferans Almanca olarak gerçekleşti.

Üniversitemiz Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakkı Alper Maral’ın simultane olarak Türkçe’ye çevirdiği konferans, Adorno’nun iki liedinin seslendirildiği dinletiyle devam etti. Adorno’nun “Klage” isimli şarkı demetinden seçilen 2 ve 5 no’lu liedler Üniversitemiz Öğretim Elemanları tarafından Ülkemizde ilk kez seslendirildi. Lied’in ilki Opera Sanatçısı ve Üniversitemiz Opera-Şan Alanı Öğretim Elemanı Öğr. Gör. Bahadır Noyan Coşgun tarafından, ikincisi ise Üniversitemiz Opera-Şan Alanı Öğretim Elemanı Doç. Dr. Raşit Görkem Aytimur tarafından seslendirildi. Eserlerin piyano eşliklerini Üniversitemiz Dr. Öğr. Üyesi Aslı Ceren Yıldırım Kaya gerçekleştirdi.

Üniversitemiz öğretim elemanları ve öğrencilerimiz tarafından yoğun ilgi gören konferans, teşekkür belgesi takdimi ve fotoğraf çekimi ile sona erdi. Bu kıymetli etkinlikte emeği geçen tüm hocalarımıza teşekkür ediyoruz.

Fotoğraf Galerisi