“Tek Millet İki Devlet Tek Yürek”

Azerbaycan’da binlerce masum sivili hedef alarak savaş suçu işleyen işgalci Ermenistan’ı kınamak, Azerbaycan halkının yanında olduğumuzu göstermek için 3 Kasım 2020 tarihinde Üniversitemiz öğretim elemanları tarafından üniversitemizde düzenlenen resim ve müziğin bir arada sunulduğu “TEK MİLLET İKİ DEVLET TEK YÜREK” isimli Canlı Performans düzenlenmiştir.

Canlı Performans Doç. Dr. Güzin AYRANCIOĞLU, Dr. Öğr. Üyesi Sevinç YANBEYİ BEŞER, Dr. Öğr. Üyesi Selin GÜNEŞTAN, Dr. Öğr. Üyesi Tuğba ÇELEBİ, Prof. Dr. Serda TÜRKEL OTER, Dr. Öğr. Üyesi Tolga OTER, Dr. Öğr. Üyesi Ceyla GANİYEVA, Dr. Öğr. Üyesi Kibele Kıvılcım ÇİFTÇİ, Dr. Öğr. Üyesi Pınar TURAN, Öğr. Gör. İlter VURUCU, Öğr. Gör. Kenan TATLICI, Öğr. Gör. Muhsin Aycan KURBANİ, Öğr. Gör. Abdullah Alper KURBANİ ve Araş. Gör. Tolgahan TİKTAŞ’ın katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

Yoğun ilgi gören performansa Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Hazar İBRAHİM, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet ÜNÜVAR, Rektörümüz Prof. Erol PARLAK, Genel Sekreterimiz Murat ÖZDEMİR, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Bilal Çakıcı, İcra Sanatları Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Toğroul GANİOĞLU, Azerbaycan Devlet Sanatçısı Azerin, değerli hocalarımız, idari personelimiz ve misafirlerimiz katılmıştır.

Canlı Performans, İcra Sanatları Fakültesi öğretim üyelerinin yüreklere dokunan ezgileri ve Görsel Sanatlar Eğitimi Bölümü öğretim üyelerinin iki parçadan oluşan 3×1,5m boyutlarındaki tuvali renklendirmeleriyle başlamış, Azerbaycan Devlet Sanatçısı Azerin’in konuşması ve seslendirdiği duygu yüklü eserlerle birlikte, tuvallerin resmedilmesi eş zamanlı olarak son bulmuştur.

Canlı Performans sonunda iki ayrı tuvale yağlı boya ile çalışılan Türkiye ve Azerbaycan Bayrakları birbirine kenetlenerek izleyenlere çevrilmesiyle birlikte iki ülkenin Milli Marşları hep bir ağızdan söylenmiştir.

Günün anlam ve önemine dair konuşmasını yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Erol PARLAK “Sevinci sevincimiz, kederi kederimiz olan kardeş ülke Azerbaycan’ın yaşadığı derin acıları paylaştığını ve yaklaşık 30 yıldır işgalci durumda olan Ermenistan’a karşı verdiği mücadelesini yürekten desteklediğini” belirtmiştir. Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Hazar İBRAHİM de Azerbaycan’ın haklı mücadelesine destek veren bu anlamlı ve kendisini duygulandıran Canlı Performans için üniversitemize teşekkürlerini sunmuş, Türkiye Azerbaycan Bayraklarının bu şekilde kenetlenmesinin gerçek duyguların bir yansıması olduğunu ifade etmiştir.

Programın sonunda Doç. Dr. Güzin AYRANCIOĞLU, Dr. Öğr. Üyesi Sevinç YANBEYİ BEŞER, Dr. Öğr. Üyesi Tuğba ÇELEBİ ve Dr. Öğr. Üyesi Selin GÜNEŞTAN tarafından resmedilen Türkiye Azerbaycan bayrakları Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Hazar İBRAHİM nezdinde Azerbaycan Büyükelçiliğine hediye edilmiş; katılımcı tüm sanatçılarımıza Katılım Belgeleri Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Hazar İBRAHİM ve Rektörümüz Prof. Erol PARLAK tarafından verilmiştir.

Fotoğraf Galerisi