Türk Dünyası Sanat Üniversiteleri Birliği Dördüncü Toplantısı Bakü’de Düzenlendi

Türk Dünyası Sanat Üniversiteleri Birliği dördüncü toplantısı Azerbaycan’ın Bakü şehrinde gerçekleşti. “2. Türk Dünyası Öğrenci Tiyatro Festivali” çerçevesinde gerçekleşen toplantıya Dönem Başkanı Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Özden, TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Kazakistan T. Jürgenov Kazak Milli Sanat Akademisi Rektörü Arman Judebayev, Kırgız Devlet Kültür ve Sanat Üniversitesi Rektörü Tümenboy Koldoşov, Özbekistan Devlet Sanat ve Kültürü Enstitüsü Rektörü Eldor Şermanov, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Sayit Yusuf, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Uzmanı Arife Pehlivan katıldı.

Azerbaycan Devlet Medeniyet ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ceyran Mahmudova’nın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda Türk Dünyası kültür ve sanat üniversiteleri öğrencilerine burs olanakları, öğrenci değişimi ve tecrübe paylaşımı gibi konular ele alındı. Toplantıya katılan rektörler ayrıca, ortak eğitim müfredatı, ortak belgesel çalışmaları, şarkı festivalleri, sanat okulları arasında iş birliği protokollerinin imzalanması ve öğrenci değişimi gibi konuları ele aldı.

2. Türk Dünyası Öğrenci Tiyatro Festivali kapsamında düzenlenen etkinliklerde üç gün boyunca Türk Dünyasından genç tiyatrocular, birbirinden güzel oyunlarla sahne aldılar. Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Özden ve Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Zafer Kurtaslan’ın katıldığı festival, temsillerin ardından düzenlenen ödül töreni ile sona erdi.

“Öğrencilerimiz Bizim Geleceğimiz”
Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Özden, Azerbaycan’ın en çok izlenen ulusal kanallarından Medeniyyet TV’de televizyon programına konuk oldu. Programdaki konuşmasında ortak kültür ve ortak tarih vurgusu yapan Rektörümüz, “Öğrencilerimiz bizim geleceğimiz. Sanat ve kültür hadiselerinin geleceğe sağlıklı bir şekilde aktarılabilmesi için gençlerin kurduğu dünya ve gençlere bizlerin vermiş olduğu etki çok önemli” diyerek yaratıcılıkta bir araya gelmenin, paylaşmanın ve mevcut zenginliği insanlara kolektif olarak vermeye çalışmanın bu tür festivaller aracılığıyla gerçekleştiğini ifade etti.

Fotoğraf Galerisi